Banjaluka namjerava da uvede novu komunalnu taksu od 25.000 KM, za svaku kladionicu na teritoriji grada, kao i da pooštri olduku o njihovom reklamiranju. Glavni cilj je, poručuju, zaštiti mlade generacije. Ovi prijedlozi naći će se na idućoj i ujedno posljednjoj sejednici sjednici Skupštine, prije ljetne pauze. Hoće li skupštinska većina, tik pred opšte izbore, podržati prijedlog gradske administracije ?
Bihać, Laktaši, Derventa, Tuzla, neke su od opština koje su uvele takse za kladionice i kockarnice. Ukupno ih je 31 u BiH.
Njima se želi pridružiti i Grad Banjaluka, i to taksom u visini od 25.000 KM. Građani, da mogu, i sami bi glasali za ovu odluku, čak i oni koji se klade.
"Najbolje 30.000, zato što puno zarađuju, nikome ne daju para", govori jedan Banjalučanin. "Broj kladionica treba svesti na 10 odsto od onog koliko ih ima sada u Banjaluci. Ja inače ne igram, ali vidm ih na svakom uglu, katastrofa", dodaje drugi. "Zato što je kladionica zlo, gubi porodica, prijatelji, društvo, novac i idete u bijedu lagano." "U Banjaluci se samo otvaraju kladionice i apoteke. Ja nisam išao, ali sada odem, da se ne lažemo", priznaje nam jedan od građana.
Banjaluka ima više od 600 kladionica. One Gradu plaćaju taksu kao i ostala privredna društva, ali čelnici smatraju da ih treba više oporezovati. Od Skupštine traže da podrže uvođenje takse za svaki objekat kladionica i kockarnica. Prijedlog za "bolju budućnost omladine", kako ga nazivaju, ali i punjenje budžeta, dolazi tik pred izbore. Ipak, nije politička priča, uvjeravaju.
"Mi smo te odluke predlagali dvocifren boj puta unazad dvije godine i nikada nije bilo podrške. U međuvremenu su Grad Laktaši usvojili takvu odluku, znači za Laktaše je dovoljno dobro, za Banjaluku ne. Znamo da Bihać ima sličnu odluku. Mi smo ponovo na istom tragu. Naše aktivnosti su permanente, u izbornim, neizbornim godinama, tako da nemaju veze sa izborima", kaže Mirna Savić- Banjac, gradski menadžer.
Pored ove odluke, zalažu se i za strože reklamiranje kladionica, kontrolom žele izbjeći da budu "toliko napadne i primamljive", posebno mladima. Hoće li ideje gradske administracije ovaj put dobiti podršku skupštinske većine? Za odbornika SNSD-a Marinka Umičevića i predloženih 25.000 KM je malo.
"Znate kakva je politika, kako dobiješ iz komiteta naređenje kako ti kađu iz partije tako se glasa. Kao čovjek, kao roditelj, kao radnik zamoljavam da se mjere još poooštre po pitanju kladionica jer stvarno to je veliko zlo", poručuje Umičević.
U Udruženju priređivača igara na sreću RS nisu uopšte iznenađeni ovim prijedlogom iz Banjaluke. U BiH, kažu, vlada svojevrstan trend pritiska na kladionice, kojem se priključuje sve više gradova.
Ipak, sve te inicijative, tvrde, imaju pravnih manjkavosti, što će se u dogledno vrijeme i pokazati.
"Ako je ideja da se oporezuju kladionice, onda je to kršenje zakona jer smo već oporezovani, ne možete sto puta oprezovati za istu stvar. Taksa ne može biti na bilo koji način porez na štetnost. Ako neko smatra da je klađenje i priređivanje igara na sreću štetno u društvu, onda neko to mora da ukine, ne da kaže malo ćemo to pustiti, malo nećemo", rekao je Milko Grmuša, izvršni direktor ULPIS RS.
Konkretne poteze ne otkrivaju, ali pozivaju nadležne na zajednički sastanak. Jer kažu, niko od njih nije stručniji za ovu tematiku.