Premijer Izraela Benjamin Netanyahu izjavio je danas da nikada nije tražio dozvolu od predsjednika SAD Donalda Trumpa da napadne Iran prošle godine.
"Jednostavno sam ga obavijestio. Rekao sam mu da idemo na Iran jer neću da sjedim i da čekam naše neprijatelje koji otvoreno, iz sveg glasa, izjavljuju da žele da nas unište, a i vas (Ameriku) takođe, uzgred budi rečeno. To neću da dozvolim. I zato smo dejstvovali. Nisam tražio dozvolu", rekao je Netanyahu u govoru na konferenciji Muni Ekspo u Tel Avivu, prenosi Times of Israel.
Ocjenjuje se da su ovi komentari Netanjyhua usmjereni na potvrđivanje strateške nezavisnosti Izraela u jeku tenzija između Izraela i SAD zbog Trumpovog kontinuiranog nastojanja da postigne sporazum sa Iranom, ali i izraelske zabrinutosti zbog američkih ograničenja na slobodu izraelskog vojnog djelovanja, navodi izraelski portal.