Lideri Francuske, Njemačke, Italije, Poljske i Velike Britanije u srijedu su ponovo potvrdili posvećenost evroatlantskoj sigurnosti i transatlantskim vezama, pripremajući se za samit NATO-a u Ankari.
U zajedničkom saopštenju objavljenom nakon sastanka u Berlinu, lideri su naglasili važnost uloge SAD-a u Alijansi i složili se da će zajednički raditi na uspješnom samitu 7. i 8. jula.
"Lideri su potvrdili svoju nepokolebljivu posvećenost evroatlantskoj sigurnosti i transatlantskoj vezi, prepoznajući vitalnu ulogu koju SAD nastavlja da igra u Alijansi", navodi se u saopštenju koje je podijelila vlada Velike Britanije.
Pet zemalja je takođe izrazilo odlučnost da izgrade "jaču Evropu u jačem NATO-u" i da nastave bližu industrijsku saradnju u oblasti odbrane.
Lideri su se složili da ojačaju ulogu Evrope u NATO-u, povećaju doprinose odvraćanju i odbrambenim aktivnostima Alijanse i prodube saradnju u oblastima uključujući protivvazdušnu odbranu, bespilotne sisteme, vještačku inteligenciju i sposobnosti za udare dugog dometa, kao i blisku koordinaciju sa SAD-om.
Oni su takođe obećali stalnu podršku Ukrajini u njenoj odbrani od Rusije, uključujući vojnu pomoć, sankcije i podršku otpornosti ukrajinskog energetskog sektora.
U saopštenju se navodi da lideri podržavaju prijedloge za direktan dijalog između Ukrajine i Rusije uz aktivno učešće i SAD-a i Evrope, te su ponovili posvećenost pravednom i trajnom miru.
Lideri su pozdravili američko-iranski memorandum o razumijevanju, opisujući ga kao priliku za obnavljanje regionalne stabilnosti i podršku globalnoj ekonomiji.
Ponovili su da Iran "nikada ne smije nabaviti nuklearno oružje" i potvrdili spremnost da sudjeluju u multinacionalnoj misiji pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske koja ima za cilj zaštitu slobode plovidbe u Hormuškom moreuzu, podložno uvjetima i nacionalnim zahtjevima.