Loader

Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Hrvatska: Kod Karlovca pronađena četiri mrtva migranta

    Milanović u Brezovici: Ne postoji vjekovna mržnja Hrvata i Srba, Evropa danas toleriše veličanje SS formacija

    Zoran Milanović (Izvor: Damir Sencar/Hina via AP, Pool)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Predsjednik Republike Zoran Milanović poručio je na obilježavanju Dana antifašističke borbe u Spomen-parku Brezovica kraj Siska kako bez hrvatskih Srba narodnooslobodilački ustanak 1941. godine ne bi uspio, istaknuvši da je upravo suradnja hrvatskih komunista i srpskog stanovništva na Baniji i Kordunu bila ključna za razvoj antifašističkog pokreta. Govoreći povodom 85. obljetnice osnivanja Prvog sisačkog partizanskog odreda, Milanović je naglasio i da bez Franje Tuđmana, Stjepana Mesića, Josipa Manolića i Josipa Boljkovca današnji praznik ne bi postojao, dok je istodobno kritizirao dio suvremene Europe zbog, kako je rekao, toleriranja veličanja nacističkih i SS formacija.

    ADVERTISEMENT

    „Čudo je što postoji i što se do danas održava“, dodao je Milanović na svečanosti održanoj kod spomenika u Spomen-parku Brezovica kod Siska. „Ti ljudi su bili partizani, bili su komesari, članovi Komunističke partije Hrvatske osnovane 1937. godine“, rekao je Predsjednik podsjetivši kako se, tog istog dana, 22. lipnja 1941. godine, zbio i napad Hitlera na Sovjetski Savez. “Sa skoro četiri milijuna vojnika, Njemačka i sijaset njezinih europskih saveznica tog vremena – danas, kažu, demokratske, slobodne i znatiželjne Europe – napalo je diktaturu u borbi za goli život. Nakon te vijesti sedamdesetak sisačkih komunista je pobjeglo da ih ustaše i Gestapo ne bi pohvatali i tu je krenula jedna velika priča i velika epopeja u kojoj smo skloni ispustiti neke aktere i protagoniste i producente“, rekao je Milanović, objavio je zvanični sajt predsjednika Hrvatske.


    Milanović je naveo da za tih sedamdesetak komunista "volimo naglasiti da su svi bili Hrvati osim Nade Dimić." „To u tom trenutku nije bilo presudno i nisu se tako legitimirali. Ne bi uspjeli odmaći dalje od prve željezničke pruge da tu na Baniji i Kordunu nije bilo hrvatskih Srba. To treba reći i ponoviti tisuću puta jer bez te sinteze ova cijela priča ostala bi neispričana priča“, ističe Milanović dodavši kako je tih sedamdesetak hrvatskih komunista otišlo na jug i „širilo ustanak među svojom srpskom braćom i susjedama“. „Da su ustaše bili malo pametni, da su imali malo manje bijesa, Srbi se ne bi digli na ustanak. Oni su pad monarhije doživjeli kao izdaju i bili bi spremni za neku vrstu suradnje. Ti ljudi su, njihovi politički predstavnici, još 1938. godine u vrijeme Kraljevine Jugoslavije bili spremni na aktivnu i direktnu stranačku suradnju s najvećom i jedinom, pravom hrvatskom strankom, Hrvatskom seljačkom strankom“, tvrdi Milanović dodavši kako to govori da ne postoji vjekovna mržnja Hrvata i Srba.


    „Da nije bilo tih sedamdeset komunista od ustanka ne bi bilo ništa i to je velika stvar jer nema svog pandana u Europi. Današnja Europska unija, čija smo članica, ne može predstavljati sintezu koju za hrvatski i srpski narod predstavlja ova narodno-oslobodilačka borba. Europska unija se sastoji i od država koje su aktivno surađivale s Hitlerom, bile mu desna ruka, u kojima su se mobilizirale tisuće mladih muškaraca za rat na istoku“, podsjetio je Milanović koji ističe da je Europska unija zamišljena kao mirovni projekt te „dok u svakoj svojoj konstitutivnoj točki i elementu funkcionira kao mirovni projekt ona je dobra i ispravna, bez toga nije”.


    „Europska unija i je i nije slijednik onoga što vidimo danas, a ono što vidimo danas je slavljenje vojnih postrojbi pod imenima SS zapovjednika i formacija. Sve to današnja Europa mirno i hladno trpi i pravi se kao da se ništa ne događa“, upozorio je on.


    Milanović je istaknuo je da je hrvatski narod skeptičan i da je takav bio i 1941. godine. „Do konca 1941. godine ukupno je u partizanskim odredima bilo sedam do osam tisuća ljudi, u ustaškoj vojnici bilo je 11 do 12 tisuća ljudi i kada to zbrojite, to je jako malo ljudi. Ostatak ljudi bio je skeptičan. Nisu plakali za propalom kraljevinom, ali narod i građani su bili skeptični i gledali su sa strepnjom u ono što dolazi. Mislim da je to svojstvo i danas najkorisnije za Hrvate i za svaki narod. Ali, o stvarima koje su bile moramo govoriti otvoreno. To je jedini lijek za ove neuroze koje obuzimaju Europu“, zaključio je Milanović.

    Možda će vam se svidjeti