Loader

Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

EU kažnjava Apple i Metu prema digitalnim pravilima usred trgovinskih prepirki

    Američki ministar energetike: Dvadeset miliona barela nafte prošlo kroz Hormuz u 24 sata

    Hormuški moreuz (Izvor: Amirhosein Khorgooi/ISNA via AP)
    Anadolija
    Objavljeno

    Oko 20 miliona barela sirove nafte prošlo je kroz Hormuški moreuz u posljednja 24 sata, izjavio je u srijedu američki ministar energetike Chris Wright.

    ADVERTISEMENT

    On je tokom Reutersovog globalnog energetskog foruma u Njujorku rekao da će Vašington osigurati protok nafte kroz ovaj ključni pomorski pravac čak i u odsustvu sporazuma s Iranom.


    Saobraćaj tankera kroz Hormuz pokazuje znakove oporavka nakon privremenog mirovnog sporazuma između SAD-a i Irana, što je ublažilo zabrinutost zbog mogućih poremećaja u snabdijevanju iz Persijskog zaliva.


    Hormuški moreuz je jedna od najvažnijih svjetskih tačaka za transport nafte, kroz koju prolaze sirova nafta i ukapljeni prirodni gas iz zemalja Zaliva.


    Nedavni pomorski podaci pokazuju da je saobraćaj komercijalnih i energetskih brodova kroz moreuz i dalje aktivan, dok sve veći broj tankera ulazi u Perzijski zaljev kako bi preuzeo teret, dok izvoznici nastoje stabilizirati tokove.


    Cijene nafte su ove sedmice pale jer je poboljšan protok kroz Hormuz smanjio geopolitičku premiju rizika koja je ranije podupirala cijene tokom sukoba.


    Trump: Iran pravi vrlo velike ustupke


    Američki predsjednik Donald Trump izjavio je danas da Iran navodno pravi značajne ustupke, dok se pregovori između dvije strane trebaju nastaviti naredne sedmice.


    “Rat ide veoma dobro. Kao što znate, mi pobjeđujemo uvjerljivo. Iran pravi vrlo velike ustupke“, rekao je.


    “Vidjećemo šta će se desiti, ali bilo je veoma, veoma, veoma snažno“, rekao je Trump novinarima u Kongresu.

    Možda će vam se svidjeti