Loader

Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

EU i Savjet Evrope pokrenuli projekat podrške Ustavnom sudu BiH vrijedan 2,2 miliona evra

    Mostar uvodi četiri lokacije za pretovar otpada, vlasti garantovale da smeće neće ostati u Vrapčićima

    Smeće u Vrapčićima (Izvor: Euronews BiH)
    -
    Objavljeno

    Grad Mostar uspostavit će četiri lokacije za pretovar komunalnog otpada koji će potom biti odvožen na deponije u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon sjednice Kriznog štaba Civilne zaštite Grada Mostara.

    ADVERTISEMENT

    Kordić je rekao da je održan sastanak s predstavnicima građana sjevernih mostarskih naselja koji su blokirali lokaciju predviđenu za pretovar otpada u Vrapčićima.


    Prema njegovim riječima, građanima su date garancije da se na lokacijama neće vršiti odlaganje otpada, već isključivo njegov pretovar i hitan transport prema drugim deponijama u BiH.


    „Građanima smo pojasnili da se radi isključivo o pretovarnom mjestu i da otpad neće ostajati na toj lokaciji. Razumijemo njihovu zabrinutost i nepovjerenje, ali cilj je da cijeli grad zajedno podnese teret trenutne situacije“, rekao je Kordić, prenosi Bljesak.


    Naveo je da postojeća reciklažna dvorišta još nisu spremna za pretovar otpada te da će ih komunalno preduzeće prilagoditi toj namjeni. Planirano je otvaranje dodatnih pretovarnih punktova u južnom i sjevernom dijelu grada, kao i korištenje dijela prostora postojeće deponije.


    Kordić je istakao da će pretovar otpada na ranije određenoj lokaciji početi u petak, dok će ostale lokacije biti stavljene u funkciju nakon što budu tehnički osposobljene.


    Odgovarajući na pitanje koliko dugo će deponije izvan Mostara primati gradski otpad, Kordić je kazao da su ugovori s deponijama trenutno zaključeni na period od mjesec dana.


    „Postoji mnogo nepoznanica i u ovom trenutku ne možemo precizirati koliko će ova situacija trajati. Krizni štab zasjeda kontinuirano i redovno prati razvoj događaja“, rekao je.


    Govoreći o inspekcijskom nalazu koji se odnosi na pretovarno mjesto u Vrapčićima, Kordić je izjavio da, prema njegovim saznanjima, inspekcija nije nadležna za to pitanje te da Grad Mostar nije zaprimio nikakav upravni akt. Dodao je da će gradske službe postupiti u skladu sa zakonom ukoliko takav akt bude dostavljen.


    Kordić je također naveo da nema informacija o eventualnim istragama koje u vezi s ovim slučajem provode tužilaštvo i policija.


    Možda će vam se svidjeti