Minimalac - goruće je pitanje i u Republici Srpskoj i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Najniža plata u RS trenutno je 900 maraka.
Prema svemu sudeći tako će i ostati, ali za radnike koji obavljaju najjednostavnije poslove. Za one sa srednjom, višom i visokom stručnom spremom minimalac bi prema najavama mogao da poraste do 1200 KM.
Analize do konačne odluke su u toku.
"Najniža plata se mora povećati, jer nama 31,8 % zaposlenih prima najnižu platu", rekla je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS za RTRS.
Poslodavci oprezniji.
"Treba sačekati nekoliko mjeseci, vidjeti odluku o korekciji najniže plate u FBIH, pa vidjeti donijeti odluku o povećanju koja bi imala utemeljenje u našem makroekonomskom okviru", rekao je Saša Aćić iz Unije udruženja poslodavaca RS.
Posljednje povećanje minimalca u RS bilo je za 200 KM.
Analiziraju i u Federaciji, ali kako da smanje finansijsko opterećenje na rad, nakon što su minimalnu platu povećali za 60 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Sada je radniku zagarantovan iznos od 1.000 maraka. Međutim, nema garancije da pojedini poslodavci iz Federacije, zbog povoljnijeg poslovnog ambijenta, svoje poslovanje neće prebaciti u Republiku Srpsku.
"Trebalo je povećati minimalnu neto platu i na više od 1000 KM i ranije. Nadrealno je bilo da je minimalna plata toliko veća u RS nego u FBIH. Da li je trebalo uraditi na ovaj način? Kako se Federalna Vlada ponaša mi još nemamo konačan ishod i šta e se sve dešavati s pitanjima opterećenja", rekao je Igor Gavran.
Ekonomisti kažu da potezi usmjereni ka radu i kapitalu, mogu izazvati veće šokove i inflaciju. Ipak ne dvojbe da plate moraju rasti kako bi se zadržali radnici u zemlji.