Loader

Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Održano ročište: Nova Željezara Zenica nelikvidna i platno nesposobna, odluka o stečaju u naredna tri dana

    Kordić: Situacija je ozbiljna, ako ne riješimo odvoz smeća, gušićemo se u malim deponijama

    Mario Kordić (Izvor: Screenshot/Euronews)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Pokušavamo riješiti odvoz smeća iz grada Mostara. Ako se budemo bavili samo požarom, a ne i odvozom smeća imaćemo grad pun malih deponija, rekao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić na konferenciji za medije nakon zasjedanja Kriznog štaba Civilne zaštite Grada Mostara.

    ADVERTISEMENT

    Naveo je kako se ne radi ni o kakvim igrama nego o ozbiljnoj, vanrednoj situaciji.


    ''Nemamo uslove za odvoz smeća jer je blokirano mjesto pretovara s kojeg bismo smeće vozili na deponije širom Bosne i Hercegovine. Upravo na ovom štabu smo tražili puno lokacija, ali radićemo na tome da pokažemo dobru volju prema mještanima pa da to radimo na dva mjesta. Molba je da dopuste da danas pretovarimo otpad i pošaljemo na deponije koje čekaju prihvatanje i da očistimo grad. Prevažno je da smo u katastrofi na istoj strani, da riješimo komunalni problem. Nadam se da će biti razumijevanja'', rekao je.


    Naveo je kako se sve angažovalo da se prekrije požarište.


    ''Moramo smeće pretovariti pa gdje god ga pretovarili. Tražimo na Štabu više lokacija, ali dok ne nađemo novu lokaciju, još jednom, molba ljudima koji su uključeni u lokacije. Vrijeme nam curi. Svaki dan pristiže 120 tona otpada. Trenutno je unutar grada 500 tona koje moramo negdje odvesti. Do nas je hoćemo li ga odvesti ili ćemo blokirati jedni druge i gušiti se u smeću'', rekao je Kordić.


    Govoreći o rješenju inspektorice o blokadi pretovarnog mjesta, rekao je kako je ona nenadležna.


    ''Očito ju je neko zaveo ili ima pogrešne informacije i obaviještena je da povuče to kako ne bismo podnosili krivične prijave. Ne pada mi na pamet da nekome prijetim, ali moramo jasno komunicirati. Smeće mora ići vani jer nas čeka sljedeća opasnost. Osjećam se kao gradonačelnik odgovoran da riješimo ovu situaciju. Jedan način je da ljudi to shvate, a drugi da iskoristimo mehanizme koji nam stoje na raspolaganju'', rekao je Kordić.


    Dodao je kako će Grad i građane samo odvoz otpada koštati 21.000 KM dnevno.


    ''Sreća je da nam pomažu različiti nivoi vlasti, ali se bojim da nam ta pomoć neće biti dovoljna. Moraćemo iskoristiti sve mehanizme da se vratimo u normalu jer će nas ovo jako puno koštati. Izgorjelo je postrojenje kakvo smo samo mi imali'', naveo je Kordić.


    Dodao je kako ovo ''nije nikakva igra nego vanredna situacija''.


    Policija je još uvijek prisutna na lokaciji deponije i, kako je rekao Kordić, određena dokumentacija je izuzeta.


    ''Moraćemo vidjeti je li neko pogriješio, ko je pogriješio i zašto. Moraće se utvrditi odgovornost'', rekao je.


    Rekao je kako su postavljene mjerne stanice za kvalitet zraka, ali da još nema rezultata jer im ''treba neko vrijeme''.


    Naveo je i kako je osjetan pad turista u gradu.


    ''U odnosu na prošlu godinu smo u minusu'', rekao je i dodao kako se za sada ne zna je li to zbog ovoga ili zbog globalnog trenda.


    Komandant vatrogasaca Petar Jurić rekao je kako su vatrogasci na mostarskoj deponiji dežurali cijelu noć jer je to lako zapaljiva materija.


    ''Ogromne su naslage koje gore i dimljenje je još uvijek primjetno, a mi dežuramo da gasimo čim se pojavi plamen. Ekipe su non-stop na terenu. Jedini način da se ugasi požar je zatrpavanje. Jedino što se može eliminisati je zrak. To rade službe koje je grad angažovao, a mi kontrolišemo nove vatre'', rekao je komandant mostarskih vatrogasaca.


    Jurić je rekao kako više nema potrebe za angažovanjem vatrogasaca iz drugih mjesta.


    Dodao je kako su na dan požara na deponiji imali još 11 intervencija, a dan kasnije sedam intervencija na drugim požarištima.


    ''Moramo konstantno paziti da svaki dan imamo relativno odmorne ljude. Moramo redovno kontrolisati vozila i opremu. Jutros smo imali jedno pokvareno vozilo. To je ciklus koji traje'', rekao je Jurić.

    Možda će vam se svidjeti