Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Inspekcija zabranila korištenje vrtića u Kozarskoj Dubici

    Jovan Radovanović, "vlašićki orlić" sa misijom: Porodica je nacionalno pitanje broj jedan

    Jovan Radovanović i Reuf Karajko na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984. (Izvor: Ustupljeno Euronews.ba)
    Žana Kezunović
    Objavljeno

    Jovan Radovanović, jedan je od "orlića sa Vlašića", koji je učešćem na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984. godine, kao predskakač u ski skokovima, ostvario svoj dječački san. Radovanović danas živi u Banjaluci i predsjednik je Udruženja porodica s četvoro i više djece "4+". Za Euronews BiH prisjetio se svoje sportske karijere, Olimpijade, ali govorio i o značaju porodice.

    ADVERTISEMENT

    Sve je počelo zbog stotinjak dječaka sa Vlašića, koji su samoinicijativno na drvenim skijama pokušavali da "polete" sa skakaonice. Nisu imali svoje skije, a vježbali su, kako kaže Radovanović, “na suho”.


    "To je bila prva škola skokova na Vlašiću u sklopu skijaškog kluba Travnik i tada su napravilo jednu sekciju za skijaške skokove i trčanje, ja sam pristupio skokovima, bilo je 50.djece sa Vlašića i iz Travnika, koji smo krenuli u tu sekciju i u početku nismo imali ni svoje skije, čekali smo da dođu. Mi nismo bili svjesni šta je Olimpijada, mladi smo bili, ja sam tada imao 20 godina. Tek sada iz ove perspektive vidim koliko je Olimpijada značajna za svakog sportistu, s tim da smo imali sreću da se to dešavalo u našem Sarajevu i našoj BiH. Pred Olimpijadu sam imao pad pa je bilo pod znakom pitanja hoću li nastupiti na Olimpijadi, ali smo stisnuli zube i taj cijeli osjećaj tada i 50.000 gledalaca, koji su bili u dolini na Igmanu, to je bilo nešto fantastično" prisjetio se Radovanović.


    Radovanović na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984.(Izvor: Ustupljeno Euronews.ba)


    Pred Zimske olimpijske igre 1984. godine u Sarajevu, skijaška skakaonica na Vlašiću korištena je za pripremu jugoslovenskih olimpijaca za najveće takmičenje. Već tri decenije sa ove skakaonice niko nije skočio.


    "Niko ne bi mogao pomisliti da će ta skakaonica tako biti upropaštena. Šteta je, to su skupocjeni objekti bili , šteta da je toliko zapušteno, mi kada smo krenuli sa radom, nismo imali ništa".


    Radovanović na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu 1984.(Izvor: Ustupljeno Euronews.ba)


    Radovanović je dodao da u BiH danas više ne postoji nijedan klub koji se bavi skijaškim skokovima.


    Naš sagovornik je u Banjaluci danas poznat po svom društvenom angažmanu. Već skoro 20 godina, predsjednik je Udruženja "4+" koje okuplja roditelje sa četvoro i više djece, na šta je posebno ponosan.


    "Imam osjećaj da sam nešto stvorio sa svojom ekipom i da smo napravili nešto što vrijedi, borimo se za porodice i za natalitet jer nas nestaje, jer to bi trebalo da je nacionalno pitanje broj jedan. Trebalo bi da svaka vlast maksimalno uloži u to. Slabo se vodi računa o porodici, porodica je bačena u zapećak, a trebalo bi da je na čelu društva i da je najbitnija, a djeca da su najbitnija u društvu. Ako nemate za dijete, ne možete imati ni za sebe. Tako bi trebalo da rade i država i društvo: prvo djeca pa sve ostalo! Kod nas je obrnuto - prvo političari pa svi ostali" kaže Radovanović.


    Iako ga je povreda spriječila da nastavi sa svojom sportskom karijerom, bitke je vodio na nekim drugim frontovima da obezbijedi, barem djelimično, bolji život višečlanim porodicama. Svjedoči da taj put nije bio nimalo lak.


    Jovan Radovanović (Izvor: Ustupljeno Euronews.ba)


    "Bio je trnovit put, mi smo godinu dana proveli u Parku Petar Kočić (u centru Banjaluke), nismo imali svojih prostorija, nijedan stručni saradnik nas nije htio primiti, a kamoli gradonačelnik. Tek kada sam medijski prozvao tadašnjeg gradonačelnika onda su organizovali sastanak. Kada smo predočili svoj zahtjeve, pokazali šta radimo, šta želimo da radimo, onda su nas prihvatili. Obezbijedili smo stipendije za srednjoškolce i studente, besplatne mjesečne karte - tražimo ih od 2009. a dobili a dobili smo ih tek 2020.godine. Takođe, obezbijedili smo besplatne udžbenike, uspjeli smo i školarinu za studente iz višečlanih porodica , pa zatim 750 maraka za nezaposlene roditelje", rekao je Radovanović.


    Radovanović ističe i da je jedan od najvećih problema društva u BiH što je sve manje višečlanih porodica, a kao uzrok za to vidi svakodnevnu neizvjesnost.


    "Sve je manje mladih koji žele stvarati porodicu, da stvaraju brak, da imaju svoju djecu i da vode o njima brigu. Ja sam na početku našeg rada se zalagao i sada se zalažem da svaka porodica koja dobije treće dijete, istog momenta da dobije stan ili kuću" poručio je Radovanović.


    Možda će vam se svidjeti