Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Nezaposleni u Brčkom mogu ostvariti pravo na dokup do tri godine staža za penziju

    Voze 10 kilometara da operu veš: Mještani banjalučkih naselja danima bez kapi vode

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Žana Kezunović
    Objavljeno

    Ljetne vrućine ponovo su ogolile višegodišnji problem u pojedinim banjalučkim naseljima.

    ADVERTISEMENT

    Mještani pojedinih dijelova grada već danima nemaju vodu u svojim domovima. Dok nadležni govore o vanrednoj situaciji i najavljuju nova ulaganja, mještani poručuju da su siti obećanja i da ih više ne zanimaju opravdanja, već voda u njihovim domovima.


    "Burad su prazna. Evo i ovo prazno, nema. Bilo je dovde vode, sad je nestalo, potpuno prazno", kaže Mihajlo Blagojević iz jednog potkozarskog naselja i pokazuje prazan plastični rezervoar.


    Prazna burad, suve slavine i sve manje strpljenja. Mještani kažu da su navikli na restrikcije, ali ne i na potpunu sušu iz slavina.


    "Ovo sam kupio 25 maraka litra da mogu oprati ruke i kada izađem vani, ovo je 25 maraka i evo sada je prazno. Jutros ovaj iz Civilne zaštite donio jedno četiri kartona po litru vode. Šta će mi to? Ne mogu se ni okupati, nas je ovdje četvoro. Niti se mogu oprati, ni ja ni žena, idemo, molimo po tuđim kućama, po stanovima, ko će nas primiti veša da operemo jer nemam s čime", dodaje Mihajlo.


    Dok jedni vodu štede, drugi je kupuju. Sličnu svakodnevicu živi i Milana, majka troje djece.


    "Vozim 10 kilometara da operem veš, ovo su dvije korpe veša, ovo je samo dio iz šestočlanog domaćinstva, trebam oprati djecu, nemam više veša, nemam peškira, nemam se čim oprati. Zamislite higijenu mog supruga kada dođe sa građevine sa +40 stepeni naveče. Da li se taj čovjek može okupati i u kakvom je stanju moja kuća i higijena u kući? Nemam više gdje leći i posteljine da mijenjam jer nemam vode da operem, idem na posao prljava i smrdljiva", poručuje Milana Dojčinović.


    Veš se pere kilometrima daleko od kuće. Tuširanje se planira unaprijed.


    U posebno teškoj situaciji našli su se stočari i poljoprivrednici. Bez vode nema ni proizvodnje.


    Iz Civilne zaštite poručuju da će svim registrovanim poljoprivrednim proizvođačima biti obezbijeđena besplatna doprema vode, nakon prijave preko mjesnih zajednica.


    Gradski štab proglasio je vanrednu situaciju u potkozarskim naseljima zbog prevelike potrošnje vode. Najavljene su kontrolisane restrikcije po sistemu parnih i neparnih dana. Mještani, međutim, tvrde da se taj sistem na terenu ne poštuje.


    Grad istovremeno gradi novi cjevovod, za koji tvrdi da će trajno riješiti višegodišnji problem.


    "Zato radimo projekat koji će biti završen za 45 dana i za 45 dana biće uloženo 10 miliona maraka. Mi to već radimo, ljudi to mogu da vide i biće promjer F-700 (prečnik cijevi širine 70 cm) za narednih 100 godina i tu više nikada neće biti problema", izjavio je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.


    Nestašice vode u Potkozarju nisu novost. Mještani kažu da se s ovim problemom suočavaju godinama, ali da i dalje ne znaju njegov stvarni uzrok. Tvrde da je prošlog ljeta stanje bilo znatno bolje, zbog čega dio njih sumnja da je ovogodišnja kriza povezana s političkim igrama uoči predstojećih izbora.

    Možda će vam se svidjeti