Banjaluka bi za oko dva mjeseca trebalo da dobije novu “Banjalučku rivu”, uređeno šetalište uz Vrbas sa trgovima, pozornicom i prostorom za kulturne događaje. Tokom obilaska radova gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da će projekat biti završen krajem avgusta ili početkom septembra, te poručio da ga, prema njegovoj procjeni, podržava oko 90 odsto građana.
Stanivuković je istakao da je uređenje obale Vrbasa jedan od najvažnijih projekata za grad i da će Banjaluka, kako je rekao, konačno dobiti prostor koji će građane povezati sa rijekom.
“Kao neko ko je cijeli život proveo u Banjaluci, nikada nisam vidio ovaj dio rijeke i ovu stranu Kastela. Ko god je dolazio u Banjaluku nije imao priliku da rijeku osjeti onako kako treba. Izgradnjom šetališta Banjaluka dolazi do svoje rijeke”, rekao je Stanivuković.
Draško Stanivuković (Izvor: Euronews BiH)
Dva trga, pozornica i plato do 20 metara
Gradonačelnik je pojasnio da će se dionica od Gradskog do Venecija mosta razlikovati od ostalih dijelova šetališta jer će sadržavati dva trga i velika platoa.
Na tom prostoru planirana je pozorišna scena na otvorenom, na kojoj će se održavati koncerti, festivali i drugi kulturni događaji, sa pogledom na tvrđavu Kastel.
Prema njegovim riječima, šetalište će u prosjeku biti široko oko tri metra, dok će plato na pojedinim mjestima dostići širinu i do 20 metara.
“Dok Split i Makarska imaju svoju rivu, Banjaluka će dobiti svoju. Ovo možemo nazvati i Gospodska uz Vrbas. Doslovno ćete imati Banjaluku na rijeci”, rekao je Stanivuković.
Više od 50 novih vrba i šest kilometara šetališta
Stanivuković je rekao da će u okviru projekta biti posađeno više od 50 novih vrba, a da će uređeni potez od Rebrovačkog do Gradskog mosta biti dug oko kilometar i po.
Dodao je da je plan da se u narednom periodu povežu šetališta od Banj brda do velikog parka kod Delta Planeta, čime bi Banjaluka dobila oko šest kilometara uređenih šetnica uz Vrbas.
Centar za životnu sredinu: Radovi bi mobli imati negativne posljedice po prirodu
Predstavnici Centra za životnu sredinu danas su ponovo izrazili zabrinutost zbog radova na uređenju obale Vrbasa, navodeći da ni nakon više pokušaja nisu dobili tražene informacije o projektu.
Igor Kalaba iz Centra za životnu sredinu rekao je da su na današnji obilazak radova došli kako bi iz prve ruke saznali više o projektu, jer, kako tvrdi, potrebne informacije nisu uspjeli dobiti službenim putem.
“Prije tri sedmice bili smo na sastanku sa Gradskom upravom. Obećali su nam da će nam dostaviti više informacija, ali do danas nismo dobili ništa”, rekao je Kalaba.
Prema njegovim riječima, najveći problem nije samo sam projekat, već način na koji se vodi njegova realizacija.
“Najveći problem je netransparentnost. Time se stvara jedna loša dugoročna praksa”, istakao je.
Kalaba smatra da bi radovi mogli imati negativne posljedice po prirodu, upozoravajući na uništavanje biodiverziteta i staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta.
Dodao je da se projekat više od dvije godine u javnosti predstavlja kao izgradnja šetališta, dok su, kako kaže, na sastanku sa predstavnicima Gradske uprave saznali da je riječ o projektu zaštite od poplava.
“Oni govore da se radi o sužavanju korita i ubrzavanju toka rijeke, ali ćemo to moći procijeniti tek kada dobijemo uvid u kompletnu dokumentaciju”, rekao je Kalaba.
Iako je cilj projekta zaštita od poplava, u Centru za životnu sredinu smatraju da bi ovakav način izvođenja radova mogao imati dugoročne negativne posljedice po rijeku i njen ekosistem.
“Za nas bi idealno bilo da učimo na greškama većih gradova, koji danas plaćaju posljedice sličnih zahvata”, poručio je Kalaba.