Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Znate li šta je "Teglovanje“: Nizozemska takmičenjem uklanja beton i postaje klimatski otpornija

    Desetine uginulih kitova i delfina u ekološkoj katastrofi u Kerčkom prolazu

    Desetine uginulih kitova i delfina (Izvor: Russian Emergency Ministry Press Service via AP)
    AP, Euronews.ba
    Objavljeno

    Naftno ulje izlilo se iz dva tankera prije gotovo tri sedmice u Kerčkom prolazu, koji se nalazi oko 250 kilometara od Sevastopolja na jugozapadu okupiranog Krimskog poluostrva.

    ADVERTISEMENT


    Prema podacima organizacija za spašavanje životinja, najmanje 32 delfina su uginula od tog trenutka, a uzrok smrti se najvjerovatnije povezuje s izlijevanjem naftnog ulja.


    Ruski Delfa centar za istraživanje i spašavanje delfina tvrdi da su smrtni slučajevi uveliko povezani s ekološkom katastrofom.


    Na svom Telegram kanalu, centar je izvijestio da je do sada pronađeno ukupno 61 mrtvih kitova i delfina, ali analiza stanja tijela pokazuje da je 29 njih uginulo prije izlijevanja ulja.


    "Sudeći po stanju tijela, većina tih kitova i delfina preminula je u prvih deset dana nakon nesreće. Sada ih more izbacuje na obalu", navodi se u saopštenju, uz napomenu da su mnogi od njih pripadnici ugrožene vrste delfina iz Azovskog mora.


    Ova tragedija uslijedila je nakon što su zvaničnici koje je Rusija postavila na Krimu proglasili regionalnu vanrednu situaciju, nakon što je naftno ulje otkriveno na obalama Sevastopolja.


    Naftna mrlja proširila se na četiri plaže, a lokalne vlasti, uz pomoć volontera, brzo su intervenisale i uklonile ulje.


    Naftno ulje se izlilo iz dva tankera prije gotovo tri sedmice u Kerčkom prolazu, a nakon nesreće lokalne vlasti u Krasnodarskoj regiji proglasile su vanrednu situaciju.


    Naime, ulje je nastavilo da se izbacuje na obalu deset dana nakon što je jedan tanker našaao na greben, a drugi ostao oštećen i odbačen.


    Guverner Krasnodarskog regiona, Veniamin Kondratyev, izvijestio je da je gotovo 7.000 ljudi bilo angažovano na čišćenju izlijevanja.


    Do sada je uklonjeno više od 96.000 tona kontaminiranog pijeska i zemlje, a ruske vlasti procjenjuju da bi ukupno do 200.000 tona moglo biti kontaminirano mazutom, teškim i lošim kvalitetom naftnog proizvoda.


    Ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao je ovu ekološku katastrofu ozbiljnom prijetnjom, a Kerčki prolaz, koji razdvaja Krim od Krasnodarskog regiona, ostaje ključna pomorska ruta koja povezuje Azovsko more i Crno more.


    Prolaz je, međutim, i politička tačka sukoba između Rusije i Ukrajine još od 2014. godine, kada je Moskva anektirala Krim.


    Ukrajina je tada podnijela tužbu protiv Rusije pred Stalnim arbitražnim sudom, optužujući Moskvu za nezakonito preuzimanje kontrole nad tim teritorijem.


    Mykhailo Podoljak, savjetnik predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, osudio je izlijevanje nafte kao "veliku ekološku katastrofu" i pozvao na uvođenje dodatnih sankcija protiv ruskih tankera.

    Možda će vam se svidjeti