Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Sindikat prosvjetnih radnika i Vlada HNK bez napretka u pregovorima

    Stručnjaci za Euronews BiH: Nema razloga za paniku usprkos porastu respiratornih tegoba

    Nema razloga za brigu u BiH(Izvor: AP Photo/Armin Durgut)
    Amina Delić
    Objavljeno

    Dok se u Kini širi ljudski metapneumovirus (HMPV), respiratorna bolest koja izaziva zabrinutost, stručnjaci u Bosni i Hercegovini ističu da nema razloga za paniku, ali istovremeno savjetuju oprez.

    ADVERTISEMENT

    Iako broj pacijenata s respiratornim tegobama raste, stručnjaci napominju da takvi simptomi nisu neuobičajeni za zimski period, a trenutna situacija s virusima ne bi trebala izazivati prekomjernu zabrinutost.


    HMPV – virus koji ne treba zanemariti, ali ne treba ni pretjerano strahovati


    Zehra Dizdarević, stručnjakinja za respiratorne bolesti, za Euronews BiH ističe da je, iako je HMPV prepoznat u Kini, još uvijek nepoznato kakvu prijetnju predstavlja za BiH.



    Zehra Dizdarević (Izvor: AA)


    Prema njenim riječima, iako dolazak novih virusa iz Kine uvijek izaziva zabrinutost, važno je 'hladne glave' razmišljati o rizicima, jer mediji često mogu uvećati stvarne rizike i stvoriti nepotrebnu paniku.


    "Šta god dolazi iz Kine, treba s rezervom primiti. Virus može biti jako opasan, ali također može biti napuhan. Moramo paziti na situaciju, ali ne smijemo potpuno zanemariti moguće prijetnje", upozorava Dizdarević.


    Dizdarević naglašava da je u Bosni i Hercegovini, kod stanovnika, trenutno registrirano povećanje broja respiratornih problema, ali da ovaj virus još uvijek u našoj državi nije službeno potvrđen. Ističe da ukoliko se pojavi, mogao bi uzrokovati nagli porast broja slučajeva.


    Teškoće u dijagnostici i manjak specijaliziranih laboratorija


    Jedan od glavnih problema u Bosni i Hercegovini, nastavlja doktorica Dizdarević, je nedostatak specijaliziranih laboratorija za virusologiju, što otežava preciznu dijagnostiku novih respiratornih virusa.


    Napominje da u mnogim zdravstvenim ustanovama u zemlji ne postoje potrebni kapaciteti za testiranje na specifične viruse, pa pacijenti često ne mogu dobiti preciznu dijagnozu bez dodatnih testova koji su često skupi ili nedostupni.


    "Viruse je kod nas generalno teško dijagnosticirati. Međutim, ako se pojavi alarmantna situacija, kao što je to bilo s COVID-19, tada se brzo stvaraju posebne laboratorije“, istakla je Dizdarević.


    Zagađenje zraka kao faktor rizika


    Osim samih virusa, trenutna zdravstvena situacija stanovnika Bosne i Hercegovine također je pogoršana zbog veoma zagađenog zraka.


    Dizdarević naglašava da smog i magla mogu pogoršati simptome respiratornih bolesti, posebno kod osoba s oslabljenim imunitetom, starijih osoba i djece.


    Zagađen zrak može izazvati otežano disanje i dodatne probleme s plućima, što povećava i opterećenje zdravstvenog sistema.


    Zagađen zrak u Sarajevu (Izvor: Euronews.ba)


    Simptomi respiratornih bolesti: Važno je razlikovati viruse i druge uzročnike


    Iz Hitne pomoći Kantona Sarajevo naglašavaju kako razloga za paniku nema.


    Prema riječima doktora Edina Jusufbegovića, specijaliste urgentne medicine, simptomi respiratornih bolesti u Bosni i Hercegovini vrlo su slični onima koji su se javljali i u prošlim godinama, posebno se osvrnuo i na 2016. godinu.


    "Imamo mnogo pacijenata s respiratornim tegobama, no to je nešto što vidimo svake zime. Nemamo dokaze koji upućuju na specifičan virus koji bi mogao biti opasan za našu populaciju“, istakao je Jusufbegović.


    Ipak, stručnjaci upozoravaju da je važno pravovremeno reagirati na simptome poput kašlja, malaksavosti, temperature ili bolova u mišićima, koji mogu biti znakovi respiratornih infekcija, bilo da je riječ o virusima ili bakterijama.


    U nekim slučajevima, nepoznati uzročnici mogu se povezati s nekom kombinacijom virusa, alergija i zagađenja zraka, kazala je doktorica Dizdarević.


    "Teško je dijagnosticirati tačno što uzrokuje simptome, jer se mnogi od njih preklapaju. Neki pacijenti imaju kašalj koji ne odgovara ni jednoj specifičnoj bolesti. Zato se često uzimaju i testovi, no to nije uvijek moguće u državnim zdravstvenim ustanovama zbog nedostatka opreme", dodaje Dizdarević.


    Ranjive skupine: Bebe, stariji i osobe s oslabljenim imunitetom


    Posebnu pozornost treba posvetiti ranjivim skupinama koje su pod većim rizikom od ozbiljnih respiratornih komplikacija.


    To su bebe, starije osobe te ljudi s hroničnim bolestima ili oslabljenim imunološkim sistemom.


    Kod ovih skupina simptomi mogu brzo eskalirati, pa je važno da ove osobe uvijek budu pod oprezom kada je u pitanju njihovo zdravlje.


    Ranjive skupine (Izvor: AP Photo/Armin Durgut)


    Trenutno nema razloga za paniku, provjerite vijesti koje se šire putem interneta


    Iako se broj respiratornih tegoba u BiH povećava, stručnjaci naglašavaju da situacija nije neuobičajena za zimski period, te naglašavaju da li će biti potrebno više vremena da se utvrdi je li novi virus iz Kine uopće registriran u BiH i koje bi njegove posljedice mogle biti.


    Također, iz Hitne pomoći Kantona Sarajevo, naglasili su da je aktuelno širenje 'fake news-a', kada je u pitanju ovaj virus.


    Za sada, kako kaže doktor Jusufbegović, najvažnije je smanjiti strah i izbjegavati širenje dezinformacija, te praćenje takozvanih 'lažnih vijesti', potrebno je dobro provjeriti vijesti koje se šire, posebno, putem društvenih mreža.


    "Dok Svjetska zdravstvena organizacija ne pokaže neki signal u vezi ovog virusa, nema razloga za brigu", zaključila je Dizdarević.


    Uvijek je bitno je ostati smiren, pratiti upute zdravstvenih vlasti i poduzeti mjere opreza.

    Možda će vam se svidjeti