Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

London se bori s najvećim gužvama: Vozači godišnje izgube 101 sat

    Počinje suđenje Sarkozyju: Gaddafijevo navodno finansiranje predsjedničke kampanje

    Nicolas Sarkozy (Izvor: AP Photo/Kamil Zihnioglu)
    Euronews.ba/AP
    Objavljeno

    Suđenje bivšem predsjedniku Francuske Nicolasu Sarkozyju počinje danas zbog navodnog ilegalnog finansiranja njegove predsjedničke kampanje 2007. godine od strane vlade pokojnog libijskog lidera Moammara Gaddafija.

    ADVERTISEMENT


    Tzv. "Libijski slučaj", najveći i vjerovatno najšokantniji od nekoliko skandala u kojima je Sarkozy bio umiješan, zakazan je za period do 10. aprila, a presuda se očekuje nešto kasnije.


    Sarkozy, koji ima 69 godina, suočava se s optužbama za pasivnu korupciju, ilegalno finansiranje kampanje, prikrivanje pronevjere javnih sredstava i kriminalno udruživanje, a kazna može iznositi do 10 godina zatvora.


    Sarkozy, koji je bio predsjednik od 2007. do 2012. godine, negira bilo kakvu nepravilnost.


    Suđenje uključuje još 11 optuženika, uključujući tri bivša ministra.


    Francusko-libijski poslovni čovjek Ziad Takieddine, optužen da je igrao ulogu posrednika, pobjegao je u Libiju ne očekuje njegovo pojavljivanje na sudu u Parizu.


    Sarkozy se na saslušanja priprema "s odlučnošću", rekao je njegov odvjetnik Christophe Ingrain.


    "Nema libijskog finansiranja kampanje," stoji u izjavi.


    "Želimo vjerovati da će sud imati hrabrosti objektivno ispitati činjenice, bez da bude vođen maglovitom teorijom koja je otrovala istragu."


    Navodni dogovor s Gaddafijem


    Slučaj je izašao na vidjelo u martu 2011. godine, kada je libijska novinska agencija izvijestila da je Gaddafijeva vlada financirala Sarkozyjevu kampanju 2007. godine.


    U jednom intervjuu, sam Gaddafi je izjavio: Zahvaljujući nama on je došao do predsjedništva. Mi smo mu osigurali sredstva koja su mu omogućila da pobijedi, ali nije naveo iznos niti druge detalje.


    Sarkozy, koji je 2007. godine dočekao Gaddafija u Parizu s velikim počastima, postao je jedan od prvih zapadnih lidera koji su se zalagali za vojnu intervenciju u Libiji u martu 2011. godine, kada su prosvjedi pro-demokratskih snaga u arapskom svijetu zahvatili arapski svijet.


    Sarkozy i Gaddafi (Izvor: AP Photo/Francois Mori, File)


    Gaddafi je ubijen od strane opozicionih boraca u oktobru iste godine, čime je okončana njegova četrdesetogodišnja vladavina sjevernoafričkom zemljom.


    Sljedeće godine, francuski internetski news portal Mediapart objavio je dokument za koji se tvrdi da je bilješka libijskih tajnih službi, a koja spominje Gaddafijev dogovor o finansiranju Sarkozyjeve kampanje s 50 miliona eura.


    Sarkozy je snažno odbacio optužbe, nazivajući dokument "očiglednom krivotvorinom" i podnio žalbe zbog krivotvorenja, prikrivanja i širenja lažnih vijesti.


    Međutim, francuski istražni suci su 2016. godine izjavili da dokument ima sve karakteristike autentičnog, iako ne postoji konačan dokaz da je takva transakcija zaista izvršena.


    Službeni trošak Sarkozyjeve kampanje 2007. godine iznosio je 20 miliona eura.


    Optužbe za ometanje svjedoka


    Francuski istražitelji pomno su proučavali brojna putovanja u Libiju koja su poduzeli ljudi bliski Sarkozyju, tada ministru unutarnjih poslova, između 2005. i 2007. godine, uključujući njegovog šefa kabineta Claudea Guéanta.


    Također su uočili desetke sastanaka između Guéanta i Takieddinea, ključnog aktera u velikim francuskim vojnim ugovorima u inozemstvu.


    Istraga je dobila na težini kada je Takieddine 2016. godine rekao za Mediapart da je isporučio tri kofera iz Libije koja su sadržavala milione u gotovini francuskom Ministarstvu unutarnjih poslova.


    Međutim, Takieddine je četiri godine kasnije povukao svoju izjavu.


    Od tada je pokrenuta zasebna istraga zbog navodnog ometanja svjedoka, jer su suci posumnjali u pokušaj vršenja pritiska na Takieddinea kako bi oslobodili Sarkozyja.


    Sarkozy i njegova supruga, bivša supermodel Carla Bruni-Sarkozy, dobili su preliminarne optužbe jer su financijski tužitelji izjavili da se sumnja da je bivši predsjednik "iskoristio korupcijski utjecaj" na Takieddinea.


    11 drugih optuženika


    Ostali optuženici uključuju tri bivša francuska ministra, uključujući Guéanta, i bivšeg savjetnika bliskog Sarkozyju.


    Poput Takieddinea, francusko-alžirski poslovni čovjek Alexandre Djouhri optužen je da je bio posrednik.


    Slučaj također uključuje Gaddadijevog bivšeg šefa kabineta i blagajnika Bashira Saleha, koji je tokom libijskog građanskog rata potražio azil u Francuskoj, a zatim se preselio u Južnu Afriku, gdje je preživio pokušaj ubistva 2018. godine, prije nego što je nastanio Ujedinjene Arapske Emirate.


    Ostali optuženici uključuju dvojicu saudijskih milijardera, bivšeg izvršnog direktora Airbusa i bivšeg bankara koji su optuženi da su igrali ulogu u navodnim novčanim transferima.


    Shukri Ghanem, Gaddafijev bivši ministar nafte koji je također bio osumnjičen, pronađen je mrtav u rijeci Dunav u Beču 2012. godine u nejasnim okolnostima.


    Francuski istražitelji uspjeli su pronaći Ghanemov notes, za koji se vjeruje da bilježi uplate koje je Libija izvršila.


    Gaddafijev šef obavještajnih službi i šurjak Abdullah al-Senoussi rekao je istražnim sucima da su milioni zaista pruženi kako bi podržali Sarkozyjevu kampanju.


    Optužen za ratne zločine, sada je zatvoren u Libiji.


    Sarkozy osuđen u još dva slučaja


    Sarkozy je osuđen u dva druga skandala – no čini se da je libijski slučaj najvjerojatniji da će značajno utjecati na njegovu političku ostavštinu.


    Najviši francuski sud, Sud za kasaciju, prošlog mjeseca potvrdio je presudu protiv Sarkozyja zbog korupcije i trgovine utjecajem dok je bio na čelu države.


    Osuđen je na godinu dana kućnog pritvora s elektronskom narukvicom.


    Slučaj je izašao na svjetlo kad su istražni suci prisluškivali telefonske razgovore tijekom istrage o Libiji.


    U februaru prošle godine, apelacijski sud u Parizu osudio je Sarkozyja zbog ilegalnog financiranja kampanje u njegovim neuspjelim pokušajima ponovnog izbora 2012. godine.


    Možda će vam se svidjeti