Nakon što su cijene hrane porasle 2021. i 2022. godine, više od pet osnovnih prehrambenih proizvoda doživjelo je pad cijena u 2024., uključujući mlijeko i žitarice.
U 2024. godini poljoprivredne cijene u Evropskoj uniji zabilježile su skroman pad, pale su za 2 posto u odnosu na 2023. godinu.
Ovaj pad cijena uslijedio je nakon naglog povećanja u 2021. i 2022. do kojeg je došlo zbog pandemije COVID-19, ekstremnih vremenskih uslova i ruske invazije na Ukrajinu.
Uprkos skoku cijena maslinovog ulja u 2024. godini, žitarice su pale za 15 posto, jaja za 8 posto, a povrće i hortikulturni proizvodi za 2 posto.
Cijena svinja i peradi također je smanjena za 7 posto, odnosno 8 posto.
Prema podacima Eurostata, cijene mlijeka pale su u 16 zemalja EU u 2024. godini.
Najveći pad zabilježen je u Finskoj sa padom cijena od 12 posto, zatim u Portugalu sa 10 posto i u Španiji sa 8 posto.
Nasuprot tome, najoštriji rast je bio u Irskoj sa rastom cijena od 15 posto, a slijede Litvanija sa 11 posto i Latvija sa 10 posto.
Što se tiče proizvodnje, cijena sjemena i veterinarskih usluga porasla je za 3 posto.
Međutim, cijene gnojiva i poboljšivača tla su pale za 18 posto, hrane za životinje za 11 posto, a sredstava za zaštitu bilja i pesticida za 2 posto.
Komisijske mjere između poljoprivrednika i kupaca
Nakon godine u kojoj su poljoprivrednici redovno protestvovali, Evropska komisija je predstavila inicijativu kako bi osigurala da dobiju pravičnu naknadu i da više ne budu prisiljeni prodavati proizvode ispod troškova proizvodnje.
Predložene mjere uključuju obavezne pismene ugovore koji zahtijevaju od kupaca da jasno navedu ključne uslove kao što su cijena, količina i rokovi isporuke, uzimajući u obzir tržišne uslove i fluktuacije troškova.
Paket također uvodi uredbu za poboljšanje primjene Direktive o nepoštenoj trgovačkoj praksi (UTP), koja je usvojena prije pet godina, ali je uglavnom ostala nepromijenjena.