Izmjena Zakona o radu u kojem se dozvoljava rad studentima predstavljena je kao značajan pomak u zaštiti prava studenata i regulisanju njihovih radnih odnosa kao doprinosu razvoju zdrave ekonomije.
Zapošljavanje studenata na privremenim i povremenim poslovima omogućeno je kroz izmjene i dopune Zakona o radu Federacije BiH. Prema ovim odredbama, studenti mogu raditi na poslovima koji nisu visokorizični i koji nisu sistematizovani kao stalne pozicije kod poslodavca.
Studenti koji žele raditi moraju dostaviti poslodavcu potvrdu o upisu na visokoškolsku ustanovu, čime dokazuju svoj status.
Uz to, moraju biti stariji od 18 i mlađi od 26 godina. Na ovaj način osigurana su prava studenata, dok poslodavci dobijaju fleksibilnu i zakonski regulisanu mogućnost angažovanja mladih radnika.
Ilustracija (Izvor: Pexels)
Zakon u praksi
"Praksa je pokazala da su izmjene Zakona o radu, kojima je omogućeno zapošljavanje redovnih studenata na privremenim i povremenim poslovima, bile koristan iskorak, kako za studente tako i za poslodavce. Studenti su dobili priliku da na zakonit način stiču radno iskustvo, dodatno zarađuju i usklađuju rad sa studiranjem.Istovremeno, poslodavci su dobili pravno regulisan okvir za zapošljavanje mladih i fleksibilnost kod angažiranja radne snage u periodima povećanog obima posla ili nekih drugih prilika", kazao je za Euronews BiH ministar za rad i socijalne politike Federacije Bosne i Hercegovine Adnan Delić.
Adnan Delić (Ustupljena fotografija)
"Od stupanja na snagu zakonskih izmjena, nije bilo prijavljenih pritužbi, ni od strane poslodavaca, ni od inspekcijskih organa. Nama je to pokazatelj da je ovo dobro prelazno rješenje koje je omogućilo jednostavnije i transparentnije angažovanje studenata na poslovima koji odgovaraju njihovim mogućnostima i potrebama tržišta rada", poručio je Delić.
Ilustracija (Izvor: Pexels)
"Ovaj Zakon je omogučio studentima da zaključe Ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova sa određenim vremenskim ograničenjima što je pozitivan iskorak zakonodavca, s obzirom da redovni studenti nisu mogli zaključiti ništa slično ranije, a što ne bi rezultiralo gubljenjem statusa redovnog studenta," poručio je za Euronews BiH predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Imran Pašalić.
Imran pašalić (Ustupljena fotografija)
"O ophođenju poslodavaca ne bih generalno govorio jer su u prethodnom periodu ta ophođenja varirala, međutim nije bilo ovakvog zakonskog okvira kakav imamo sada. S tim u vezi mislim da je malo rano govoriti o tome jer je i studentima i poslodavcima ovakav pravni okvir novum, te se svi moramo prilagoditi novim okolnostima, a ona sagledati realno sve prednosti i nedostatke koje u budućnosti možemo otkloniti kako bismo dalje unapređivali položaj studenata kao radne snage", kazao je Pašalić.
Ilustracija (Izvor: Pexels)
Studenti su dobili priliku da na zakonit način stiču radno iskustvo, dodatno zarađuju i usklađuju rad sa studiranjem.
Istovremeno, poslodavci su dobili pravno regulisan okvir za zapošljavanje mladih i fleksibilnost kod angažiranja radne snage u periodima povećanog obima posla ili nekih drugih prilika.