Nastavlja se "ples Rihtera" na Kikladima nakon što su zabilježene još četiri seizmičke aktivnosti u morskom prostoru udaljenom od 18 do 24 kilometara južno-jugoistočno od Amorgosa.
Tačnije, tri zemljotresa (prvi od 4,3 Rihtera, a ostala dva od 4) zabilježena su u toku noći, prema podacima koje je objavio Geodinamički institut Nacionalne opservatorije Atine. Najnoviji zemljotres dogodio se u 11.35 i bio je jačine 4,5 Rihtera.
Do sada je 9.000 ljudi napustilo ostrvo - brodom i avionom, te Fira i Ija trenutno izgledaju kao gradovi duhova. Premda je među onima koji su otišli bilo najviše lokalnih stanovnika, ostrvo su napustili i turistički radnici koji su ovdje boravili spremajući se za narednu turističku sezonu.
''Zemljotres od 6 Rihtera moguć scenario''
“Još uvijek ne možemo da govorimo o glavnom zemljotresu”, procijenio je u utorak uveče predsjednik Organizacije za seizmičko planiranje i zaštitu (OASP) Eftimios Lekas.
Kako kaže, svi scenariji ostaju “na stolu” jer je u ovom trenutku nemoguće sa sigurnošću predvidjeti koji od njih će se ostvariti.
“Scenario za zemljotres jači od 6 Rihtera je realan”, rekao je on procjenjujući da se veliki rasjed Amorgosa, koji je izazvao zemljotres jačine 7,6 Rihtera 1956. godine, još nije aktivirao.
“Ovom rasjedu je potrebno hiljade godina da se ponovo napuni energijom. Prošlo je samo 70 godina od prethodnog zemljotresa, tako da je isključeno da će se baš sada aktivirati”, dodao je.
Početna procjena Komisije za procjenu seizmičkog rizika bila je da će aktivnost u Kikladima biti posebno izražena, što i dalje važi.
“Sveukupno, seizmička aktivnost ostaje na visokom nivou”, dodaje Lekas.
“Rizik od jakog zemljotresa ostaje na snazi”
O seizmičkoj aktivnosti na Santoriniju i širem području govorio je jutros i profesor geofizike i seizmologije Kostas Papazahos, koji kaže da je ”aktivnost započela manjim magnitudama blizu Santorinija i sada prelazi na rasjed Anidrosa koji ima dužinu od 15 kilometara”.
“Poteškoća je u tome što ne govorimo o fenomenima koji funkcionišu u ljudskom vremenu. Smatram da je malo vjerovatno da će se situacija promijeniti u naredne 2-3 nedelje. Ako dođe do velikog zemljotresa, do tada će proći mjeseci”, rekao je on za ERT.
“Dosta dijelova (rasjeda) je probijeno, ali jedan dio se još nije aktivirao, tako da ne možemo isključiti zemljotres od 6 Rihtera. Teško je očekivati zemljotres od 6,5 ili 6,2 Rihtera. Dakle, scenario za snažan zemljotres na Santoriniju ostaje na snazi”, rekao je on.
Ipak, procijenio je da su stvari “optimističnije nego prije 24 ili 48 sati jer je seizmička aktivnost na ostrvu Anidros sada više nego jasna”. Međutim, naglasio je da ovako nešto nije vidio.
“Ako je preseizmička aktivnost u pitanju, nikada se nisam susreo sa tim. To je rijetka aktivnost za Grčku”, rekao je on.
Vlada u pripravnosti
Portparol grčke vlade Pavlos Marinakis kaže da se vlasti, oslanjajući se na preporuke stručnjaka i modele koje oni sprovode, pripremaju na najbolji mogući način za sve scenarije, prenosi Euronews.rs.
“Državni aparat to pokazuje ovih dana, kao i nekoliko dana prije nego što je tema postala poznata javnosti. Ministarstvo za civilnu zaštitu nastoji da bude spremno na najbolji mogući način za sve opcije. Želimo da izbjegnemo opuštenost, kao i prekomjernu paniku. Zbog toga se održava današnji sastanak, kako bismo stavili neke stvari u red, na osnovu procjena i preporuka sturčnjaka koji će analizirati sve mogućnosti”, rekao je Marinakis za ERT.