Poslanici Skupštine Francuske danas nisu izglasali nepoverenje vladi koju vodi premijer François Bayrou, prenose francuski mediji.
Kako navodi Figaro, zahtjev za nepovjerenje njegovoj vladi je odbijen, jer je za njega glasalo tek 128 od 577 poslanika. Neophodna većina je 289 glasova.
Ministar finansija Erik Lombard ocijenio je da je za zemlju i njene građane ovakav ishod "dobra stvar".
Govoreći u ime Nacionalnog skupa prije glasanja, poslanik Yoann Gillet osudio je cenzuru kao "maskaradu" i rekao da nema matematičkog smisla da njegova stranka podrži tu mjeru, jer se činilo da joj nedostaje podrška potrebna da dobije zeleno svjetlo čak i uz glasove krajnje desnice. Gillet je, međutim, jasno stavio do znanja da njegova stranka ne podržava Bayrouove planove potrošnje, nazvavši ih “reketom organizovanim na leđima onih koji rade i proizvode u našoj zemlji”.
Predsjednik Nacionalnog skupa Jordan Bardella ranije je nagovijestio da njegova stranka neće srušiti Bayrouovu dvomjesečnu vladu.
Bayrou je u ponedjeljak dva puta pokrenuo ustavnu klauzulu koja mu omogućava da progura dijelove francuskog budžeta bez glasanja u parlamentu, ali ta strategija zauzvrat omogućava poslanicima da iznesu prijedloge za izglasavanje nepovjerenja.
Bayrouovu manjinsku vladu podržava uska koalicija centrističkih i konzervativnih zakonodavaca i nema dovoljno podrške da donese budžet bez pribjegavanja manevru, koji je dozvoljen članom 49.3 ustava. Da bi preživjela glasanje o nepovjerenju, vladi je potrebna barem jedna velika opoziciona grupa koja će biti suzdržana, piše Politico.
Očekuje se da će centristički premijer još dvaput pokrenuti član 49.3 kako bi se usvojio ostatak zakona koji je vezan za budžet za 2025. godinu, što znači da bi se mogao suočiti s još glasova nepovjerenja u narednim danima.
Ranije ove sedmice, Socijalistička partija lijevog centra takođe je najavila da neće glasati o ovosedmičnim zahtjevima za izglasavanje nepovjerenja, tvrdeći da je Francuskoj potreban novi budžet za 2025. Međutim, stranka je rekla da će iznijeti vlastiti prijedlog za osudu vlade kao odgovor na premijerovu izjavu od prošle sedmice da dijelovi Francuske ostavljaju utisak da su "preplavljeni imigrantima" .
Iako je teško zamisliti da Nacionalni skup podržava zahtjev za nepovjerenje koji se suprotstavlja retorici protiv imigracije, izvor blizak Le Pen, koji je želio ostati anoniman, rekao je za Politico da se stranka neće ustručavati glasati za takav prijedlog ako vjeruju da vladu treba srušiti.
Zahtjev za nepovjerenje koji je u decembru srušio prethodnu vladu Michela Barniera prošao je uz podršku Nacionalnog skupa iako je bio kritičan prema krajnjoj desnici i njenoj politici.