Belgijski kralj Filip rekao je da Evropa "mora pokazati jače liderstvo" u krizi u Gazi, dodajući da "trenutna situacija traje predugo" i "sramota je za čovječanstvo".
Belgijski šef države dao je ove komentare u govoru u nedjelju uoči nacionalnog praznika zemlje 21. jula. Rekao je da Belgija podržava poziv generalnog sekretara UN-a Antónia Guterresa za "trenutno okončanje ove nepodnošljive krize".
Najmanje 73 osobe su poginule u nedjelju pokušavajući da dostave pomoć preko Gaze, saopštilo je ministarstvo zdravstva enklave, od kojih su desetine poginule na graničnom prelazu Zikim s Izraelom na sjeveru teritorije. Navodno je ranjeno više od 150 osoba.
To je uslijedilo nakon smrti najmanje 32 osobe u subotu, nakon što su svjedoci rekli da su izraelske trupe pucale na Palestince koji su tražili hranu iz distributivnih objekata koje vodi Humanitarna fondacija za Gazu. Grupu podržavaju SAD i Izrael i predvodi humanitarne napore u Gazi od maja, ali prema podacima Ureda Ujedinjenih nacija za ljudska prava, 674 osobe su ubijene u blizini njenih distributivnih objekata do 13. jula.
Papa Lav XIV pridružio se negodovanju u nedjelju, rekavši nakon molitvene ceremonije: "Još jednom pozivam na trenutni kraj barbarstva ovog rata." Prethodnog četvrtka, izraelsko granatiranje pogodilo je jedinu katoličku crkvu u Gazi, ubivši tri osobe i navevši papu da pozove na "zabranu kolektivnog kažnjavanja i neselektivne upotrebe sile".
Međutim, nasilje u Gazi tokom vikenda nije izazvalo javnu reakciju najviših zvaničnika EU. Prethodnog utorka, ministri vanjskih poslova EU na sastanku u Briselu odbili su sankcionirati Izrael zbog njegovog ponašanja u ratu uprkos situaciji s ljudskim pravima u Gazi koju je visoka predstavnica EU Kaja Kallas opisala kao "katastrofalnu".
"Nemamo primirje i zato je mnogo teže pružiti tu pomoć", rekao je Kallas nakon Vijeća za vanjske poslove 15. jula . "Ali zaista moramo raditi na tome da bismo pomogli ljudima jer ne znamo koliko je primirje zaista daleko od dogovora".