Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Banjaluka: U eksploziji na trafo stanici teže povrijeđen radnik

    Studenti danas na protestima: Podrška kolegama u Srbiji ili propuštena prilika za domaće probleme?

    Podrška kolegama u Srbiji ili propuštena prilika za domaće probleme? (Copyrights Euronews/Samir Jordamovic / AFP / Profimedia)
    Belmina Čorbić
    Objavljeno

    Današnji protest organiziran od strane Udruženja studenata psihologije "Sinapsa" izazvao je brojne reakcije među studentima, ali i širim društvom.

    ADVERTISEMENT

    Euronews BiH je ranije detaljno analizirao situaciju u društvu, najavljene proteste i reakcije.


    Iako su reakcije oprečne od stavova da ipak treba "očistiti svoje dvorište, prije ulaska u tuđe", do onih koji smatraju da iako se kulturno-borbeni duh u Bosni i Herecegovini čini osiromašenim, postoje naznake da se energija otpora ipak može obnoviti, i da su "studenti posljednji otpor."


    Ipak Sarajevo je jučer palo na ispitu.


    Neki će opravdanje naći u radnom danu, neki u satnici...


    Ipak činjenica je da na protestima pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine, pojavilo te nekoliko građana.


    Podrška studentima u Beogradu


    Iz Sarajeva danas ide znak podrške studentima fakulteta u Srbiji koji sedmicama protestvuju u zbog neadekvatne istrage o urušavanju nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada je 1. novembra ove godine poginulo 15 osoba.


    U objavi, na Facebook stranici Udruženja 'Sinapsa' se navodi:




    Protesti, zakazani za danas ispred Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, nisu prošli nezapaženo.


    "Rješavanje svojih problema"


    Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (UNSA) za Euronews BiH, jasno je stavio do znanja da protest nije organiziran u okviru Studentskog parlamenta UNSA, naglasivši da je SPUS u ovom trenutku fokusiran na rješavanje "problema svojih studenata, posebno kroz pravne kanale".


    "To ne znači da ne podržavamo kolege u Srbiji i širom svijeta, ali naše aktivnosti trenutno se odnose na konkretne izazove u Sarajevu i Bosni i Hercegovini“, rekao je Pašalić, dodajući da će organiziranje protesta u Bosni i Hercegovini biti primarno vezano za rješavanje unutarnjih problema.


    Početkom godine studenti su upozoravali na loše uvjete života u studentskim domovima u Sarajevu.


    Problemi poput neadekvatnih kuhinja, loših mokrih čvorova, neadekvatne tople vode i hladnih soba, i dalje su goruća tema među studentima, ali do sada nisu naišli na odgovarajuću reakciju vlasti.


    I to su samo neki od problema.


    Univerzitet u Sarajevu trenutno doživljava blokadu usljed spornog imenovanja rektora.


    Kašnjenja isplate plaća, prijetnji tužbama, na kraju prolongiranje dodjele diploma.


    Imran Pašalić, predsjednik SPUS (Izvor: Ustupljena fotografija)


    Pašalić je poručio da će, ukoliko trenutna ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Adna Mesihović ostane na svom mjestu, studenti biti prisiljeni koristiti i druge oblike pritiska, uključujući proteste.


    "Trenutno smo u fazi da se borimo pravnim sredstvima, međutim započeli smo i određene aktivnosti, ukoliko nakon rekonstrukcije Vlade KS trenutna ministrica ostane ministrica. Želimo Vladi koja bude u novom sazivu mnogo uspjeha, a studenti na tom putu mogu biti partneri. Međutim ukoliko u Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade ne dođe do promjene trenutne ministrice što smo tražili kao nezadovoljni studenti, a sve zbog katastrofalnog odnosa spram studenata, bit ćemo prinuđeni ostavku ili smjenu iste potražiti na ulicama Sarajeva", navodi Pašalić.


    Ipak, kolege i kolegice iz Studentskog paralmenta kako kaže Pašalić, danas bi trebali pružiti podršku kolegama sa Filozofskog fakulteta.


    Propuštena prilika


    Otkako su najavljeni protesti u Sarajevu, iako usmjereni na podršku studentima u Srbiji, nisu prošli bez kritika.


    Eldar Abaz, novinar i aktivist koji je prije tri godine bio dio organizacije protesta u Sarajevu, za Euronews BiH ističe da najavljeni protesti, u trenutnom kontekstu mogu biti nekorektni.


    "Iako su studenti u Sarajevu spremni podržati proteste u Srbiji, zašto nisu organizirali proteste zbog drugih, lokalnih problema u BiH, poput nelegalnog kamenoloma u Jablanici, koji su rezultirali tragičnim gubicima života. Također, tu je kritika prema drugim problemima, poput blokada na UNSA, izbora rektora Tarika Zaimovića, ili čak slučajeva nasilja na fakultetima i u školama", kaže Abaz.


    Abaz: Protesti nekorektni (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Zašto ti isti studenti nisu organizirali proteste zbog nelegalnog kamenoloma, zašto nisu pozvali na proteste za liječnike i prosvjetne radnike koji se bore za bolje uvjete. I prije tri godine proteste koje smo imali, zašto nisu imali masovniju podršku?“, pita se Abaz, naglašavajući da postoji mnogo drugih izazova koji pogađaju građane Bosne i Hercegovine.


    Prema njegovim riječima, studenti su glasni kada je riječ o podršci protestima u Turskoj, Palestini ili Srbiji, ali su često nijemi kada je u pitanju domaća borba za pravdu i prava građana.


    Ipak, činjenica je da studenti često ukazuju na loše stanje na fakultetima, neadekvatne uvjete u studentskim domovima, ali i na sistemske probleme u obrazovanju koji su duboko ukorijenjeni u društvu.


    Ukazuju, ali i oni ostanu sami u svojim borbama.


    Možda je ovaj protest ipak prilika da se nadoknadi propuštena šansa.


    Jer kako je navela jedna od korisnica na društvenim mrežama:


    "Imate još vremena da se organizujete i ovo pridruživanje napravite kako treba."

    Možda će vam se svidjeti