Nakon što se Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS jutros oglasilo povodom isplata plaća zaposelnicima Univerziteta u Sarajevu, navodeći da su “sredstva obezbijeđena”, ali da će isplatiti onog momenta kada Univerzitet i Senat UNSA obezbijede potpis ovlaštenog lica koji bi potrebne dokumente mogao i da potpiše, reagovao je Senat Univerziteta.
“Neistine se iznose u medijima. Ne postoji akt koji potpisuje rektor koji propisuje plaće uposlenicima. U zakonu jasno stoji da je ministar obavezan za plaće. Sve plaće su unesene u trezorski sistem. To je ostvareni rad radnika. Ne postoji nalog za isplatu plaća. Postalo je nemoguće raditi sa ovakvim pritiscima", kazao je rektor UNSA Tarik Zaimović.
U cilju zaštite prava zaposlenika UNSA, Ministarstvo za visoko obrazovanje KS predložilo je "jedino ispravno zakonsko rješenje a to je da se imenuje privremenu v.d. rektora na vanrednoj sjednici Senata UNSA čime bi se omogućilo normalno obavljanje funkcija rektora do ponovljenog, zakonski ispravnog izbora", stoji u saopštenju.
Zaimović je medijima rekao da se ovakve stvari nigdje i nikda nisu desile u Bosni i Hercegovini.
"Imamo situaciju gdje se naređuje Senatu, gdje se osporava zakonito izabrani rektor Univerziteta u Sarajevu. Želim da naglasim Univerzitet u Sarajevu je donio odluku u cijelosti po zakonu i važećim propisima. Niti jedan propust nije napravljen".
Kantonala Inspekcija poništila izbor za rektora
Podsjećamo, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS donijelo je riješenje o poništenju konkursa za izbor rektora UNSA, zbog nepoštovanja zakonske procedure. Odnosno, inspekcija navodi da je na izbornoj sjednici prisustvovalo 46 članova od kojih su tri sa ovlaštenjem, a prema Poslovniku Senata nije dozvoljeno glasanje putem ovlaštenja.
Na ovo Rješenje inspekcije Univerzitet je podnio žalbu koju Ministarstvo za visoko obrazovanje odbija i potvrđuje
rješenje prosvjetnih inspektora o poništenju konkursa. Protiv ovog rješenja moguće je pokrenuti upravni spor, a koji se pokreće tužbom pred Kantonalnim sudom u Sarajevu
U današenjem obraćanju medijima, Zaimović je potvrdio da će tužba biti predata kao i da neće dozvoliti politici da bira rektore.
"Univerzitet će pokrenuti sport, tužit ćemo nadležno ministarstvo i tražiti ćemo svoju pravdu. Pokrenut ćemo pravni spor pred sudom. Ove sedmice ćemo uredno predati tužbu", naveo je Zaimović.
Politički pritisci na akademsku zajednicu i na imovinu
“Iza mene su članovi Senata. Ne dopuštamo politici da bira rektore Univerziteta u Sarajevu. Molim i vas novinare da stanete iza Univerziteta u Sarajevu. Pročitajte akte. Od tri aspekta, tri su samo istakla inspekcija. Niti u jednom ne postoji pravno uporište. Kada osporavate određenu zakonitost, kažete šta smo prekršili, dodaje.
Nadovezujući se na priču o političkim pritiscima dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Nusret Drešković dodao je:
"Ti pritisci su u sinergiji sa smejrnicama koje su ranije vlade, ova tekuća i nosioci vlasti Kantona i grada Sarajevo podigli nivo pritsaka na Univerzitet, ali sada na njihovu imovinu. Na djelu je pokušaj otimanje imovine Univerziteta. Ona se otima tako što jedna politička garnitura dala smejrnice Zavodu za planiranje i razvoj KS da između ostalog na univerzitetskoj zemlji planira svu infrastrukturu saobraćajnu, prateću a na privatnoj zemlji gradi Kule. Javni interes se potcinjava privatnom, konkretnim dijelima. To je korupcija.
Podsjećamo, dana 28.11.2024. održana je Javna rasprava o Regulacionom planu Kvadrant C-Marijin dvor, koji je između ostalog sporan jer je ukinuo sponu prostora između Kampusa i Vilsonovog šetališta, koji je prethodni Regulacioni plan imao. Na Javnoj raspravi obratio se i profesor Drešković koji je tom prilikom izjavio da je regulacioni plan neprihvatljiv i katastrofalan.