U Vladi Republike Srpske danas potpisan je poseban kolektivni ugovor kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi.
Ovim ugovorom zaposlenima u javnom sektoru od 1. avgusta biće povećana plata za pet odsto.
Na pitanje da li će doći do povećanja plata ministrima i predsjedniku Vlade Republike Srpske potpisivanjem posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u 31 javnoj službi, premijer RS Savo Minić je rekao da, ako se ovo odnosi na ministre, i treba da im plata bude povećana.
"Ako se ne bude odnosilo, onda ništa. Želim da ministri imaju veoma visoke plate, ali da rade u punom gasu i budu na raspolaganju građanima 24 časa. Nije pošteno da neki direktori domova zdravlja ili komandiri policijskih stanica imaju veće plate", naglasio je Minić.
Povećanje od pet posto ne znači im mnogo, kaže Minić,
„Dok nisam bio premijer, imao sam primjedbu na ministarsku platu. Pa jeste čuli da se neko buni da mu je visoka plata. Ako uistinu radite, ako ste na terenu, ako želite da uđete, da sjednete, da počastite, da uradite nešto, da imate i svoje lične obaveze. Tako da pet posto manje ili više, u ovom momentu, meni i mojim kolegama ministrima sigurno da nešto ne znači“, smatra Minić.
Minić je naveo da je Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici razmotrila informaciju o aktivnostima na zaključenju ugovora o poravnanju između BiH i "Elektrogospodarstva Slovenije".
"Ovo je bio jedan mač nad vratom koji sada stavljamo ad akta. Imali smo problem sa Rudnikom i termoelektranom `Ugljevik`, koji je eskalirao i dobro je da smo to riješili", istakao je Minić.