Iako je požar na mostarskoj deponij Uborak lokaliziran, i situacija se popravlja i dalje ostaje na snazi vanredno stanje koje je proglašeno juče.
„Situacija na deponiji je značajno bolja. Zatrpavaju se deponijska polja kako bi se smanjio dovod zraka, pa je i manje dima. Sutra ćemo dodatno nasuti pijesak kako bismo ubrzali gašenje i tinjanje deponije”, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić .
On je najavio da se sutra očekuje dolazak laboratorija koji će vršiti mjerenja kvaliteta zraka i poduzeti adekvatne korake u suzbijanju štetnih čestica.
“Čistimo smeće u gradu i ne pada nam na pamet ponovo praviti divlju deponiju. Stanje se stabilizira, te molim građane da se odgovorno ponašaju prilikom odvoza kabastog otpada”, poručio je on.
Precizirao je da je pretovarna lokacija u Vrapčićima za odvoz smeća privremenog karaktera, kao i da su se sve deponije u državi stavile na raspolaganje u ovoj situaciji.
Šef civilne zaštite Grada Mostara Arnel Voljevica takođe je istakao da je situacija, kao i kvalitet zraka znatno bolji.
“Radit će se i uzorkovanje zemljišta i vode kako bi se spriječile neželjene posljedice. Preporučuje se trudnicama, djeci i starijim osobama da se ne kreću na otvorenom te da ne piju vodu sa izvorišta", upozorio je Voljevica.
Požar na mostarskoj deponiji izbio je u ponedjeljak ujutro oko 9 sati, nakon čega se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu.