Požar na deponiji Uborak u Mostaru i dalje je aktivan, a za njegovu potpunu sanaciju biće potrebni dani, a možda i mjeseci. Istovremeno, mještane Vrapčića jutros je iznenadilo pretovaranje smeća sa Uborka na lokaciju mostarskog jezera, zbog čega su reagovali i spriječili daljnji dovoz otpada.
Alija Marić, predsjednik eko udruženja "Vrapčići" rekao je da su mještani Vrapčića mislili da je jučerašnja "kataklizma najgore što se može desiti".
"Ali smo se jutros probudili i vidjeli da je neko tokom noći probio put i na lokaciju bazena na jezeru Vrapčići bacio smeće. Nisam mogao vjerovati da nekome to može pasti na pamet. Alarmirao sam jedan dio mještana, došli smo ovdje i mi smo uspjeli zaustaviti dotur smeća. Našlo se neko novo rješenje i to smeće koje je ilegalno ubačeno sada odvoze odavde na neke lokacije meni nepoznate", rekao je Marić za Euronews.

Kaže da je "Mostar grad slučaj" te da je Uborak u posljednje vrijeme postala "regionalna deponije i da je bilo pitanje dana kada će se nešto slično dogoditi."
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je danas ranije da su se sve deponije u državi stavile na raspolaganje za privremeno preuzimanje otpada iz Mostara dok se ne nađe nova lokacija, a tvrdi da se smeće neće odlagati na divljim deponijama.
“Smeće neće ostati u gradu Mostaru, neće se privremeno odlagati na divljim deponijama, već će se ono odvoziti van Mostara”, rekao je Kordić i građane pozvao da kabasti otpad odlažu u reciklažnom dvorištu.
MUP istražuje uzrok požara, a prema riječima gradonačelnika Mostara, ono što je napravilo problem je neadekvatno zbrinjavanje velike količine otpada, a tvrdi da su “dobrim dijelom za to krive ekološke udruge koje godinama blokiraju bilo kakvu sanaciju deponije.”
“Šteta je već sada milionska, sve je uništeno. Angažirana je privatna firma koja će već danas poslati bagere koji će zasipati i zagušiti vatru jer voda je ne može ugasiti,” rekao je Kordić.
Kordić je pozvao medije da ne šire paniku i rekao je da se svakih sat vremena radi monitoring vazduha u Mostaru.
Požar na deponiji prijavljen je juče u 9.15 sati, a odmah po prijavi na teren je upućeno 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila.
Svi radnici deponije su evakuisani, a povrijeđenih nije bilo.
U početnim fazama gašenja učestvovali su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Hitne medicinske pomoći, te Oružanih snaga Bosne i Hercegovine sa pješadijom i cisternama, a podršku iz vazduha pružio je i "er traktor".
Zbog ozbiljnosti situacije donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće.