Loader

Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Tajland i Kambodža potpisali primirje

    Koliko košta kirija u evropskim gradovima?

    London (Izvor: Pixabay)
    Euronews
    Objavljeno

    Zapanjujuće cijene kirija u centrima gradova širom Evrope nastavljaju rasti, a samo pet evropskih gradova ima prosječne cijene najma ispod 2.000 evra za trosobni stan, prema novom izvještaju Deutsche Bank.

    ADVERTISEMENT

    Kako cijene kirije širom Evropske unije nastavljaju rasti, najveći skok troškova u posljednjih pet godina zabilježen je u južnoj i istočnoj Evropi. To je prema nedavnom izvještaju Deutsche Bank, u kojem je analizirano 67 gradova širom svijeta i 28 u Evropi.


    Prema Eurostatu, cijene kuća su porasle za 27,3% između prvih kvartala 2020. i 2025. godine, dok su cijene najma porasle za 12,5% od juna 2020. do juna 2025. godine. Međutim, ovaj izvještaj pokazuje da je povećanje cijena najma u centrima gradova bilo znatno veće od ovog prosjeka.


    Dakle, od 2025. godine, koji evropski gradovi imaju najskuplje stanarine? Gdje su stanarine najpovoljnije? I koji gradovi su zabilježili najveći porast od 2020. godine?


    Atina je najjeftinija, London najskuplji


    U 2025. godini, mjesečna kirija za trosobni stan u centru 28 gradova u Evropi kretala se od 1.080 evra u Atini do 5.088 evra (ili 4.278 funti) u Londonu. Evropski gradovi mogu se podijeliti u tri kategorije na osnovu nivoa kirije:


    Nakon Londona, najskuplja mjesta za iznajmljivanje u Evropi su Cirih, Ženeva i Amsterdam, svi iznad 3.800 evra. Švajcarski gradovi su najskuplji, s cijenama najma preko 4.250 evra. Dublin, Luksemburg, Pariz, Kopenhagen i Minhen takođe imaju visoke cijene najma, svi iznad 3.000 evra. Ovi gradovi su glavni finansijski, politički ili međunarodni centri, što potiče snažnu potražnju za stanovima.


    Najamnina između 2.000 i 3.000 evra


    Nekoliko dobro razvijenih gradova ima srednje cijene kirije između 2.000 i 3.000 evra. Milano, Edinburg i Lisabon su na višem kraju ovog raspona.


    Madrid, Stokholm, Berlin, Frankfurt i Barselona su nešto pristupačniji, s prosječnim cijenama najma oko 2.500 evra.


    Birmingem, Brisel, Beč i Prag su bliži 2.100 evra. Ovi gradovi nude relativno niže troškove života u poređenju sa gradovima najvišeg ranga.


    Samo pet evropskih gradova ima prosječne cijene kirije ispod 2.000 evra. Pored najniže cijene, Atine, tu su i Budimpešta (1.225 evra), Istanbul (1.614 evra), Varšava (1.881 evra) i Helsinki (1.928 evra).


    Ovi podaci pokazuju da zapadna i sjeverna Evropa imaju najviše stanarine. Snažne ekonomije, visok životni standard i nedostatak stambenog prostora ključni su faktori u ovim gradovima. Južna i centralna Evropa imaju više mješovitih nivoa stanarina, dok istočna i jugoistočna Evropa ostaju najpristupačnije.


    Kada se u izvještaj uključe i zemlje izvan Evrope, Njujork se ističe kao izuzetak s prosječnim kirijama od 7.676 evra (8.388 dolara), dok je Kairo najjeftiniji sa samo 377 evra, piše Euronews.


    Prosječne plate u centrima gradova Dubaija i Sidneja prelaze 4.000 evra. Zbog toga su skuplje od većine evropskih gradova. Cijene najma u Torontu, Seulu, Tokiju, Moskvi i Šangaju kreću se u srednjem rasponu i iznose oko 2.500 evra.


    Jednosoban stan u centru grada


    Kirija za jednosobni stan uglavnom prati isti obrazac kao i za trosobni. Međutim, neki gradovi mijenjaju mjesta na ljestvici. Odnosi cijena su takođe različiti.


    Ipak, London (2.732 evra ili 2.297 funti) ostaje najskuplji u Evropi, dok je Atina (595 evra) najjeftinija.


    Generalno, jednosobni stanovi koštaju otprilike upola manje od trosobnih. Ovaj udio raste na 64% u Oslu i 62% u San Francisku, ali pada na 37% u Seulu. Zato San Francisko nadmašuje London po cijenama najma jednosobnih stanova na globalnom nivou.


    Gdje su kirije najviše porasle


    Između 2020. i 2025. godine, mjesečna kirija za trosobni stan u gradskim centrima širom Evrope porasla je za između tri odsto u Helsinkiju i 206 odsto u Istanbulu.


    Generalno, Južna i Istočna Evropa su zabilježile najveći porast najamnina. Lisabon (81%), Prag (73%) i Edinburg (71%) su slijedili Istanbul, svaki sa porastom od preko 70%.


    Stanarine su takođe značajno porasle u Španiji - za 65% u Barseloni i 59% u Madridu. Atina i Varšava su bila druga dva evropska grada koja su zabilježila porast od nešto više od 50%.


    Promjene stanarine variraju ovisno o veličini stana


    Za jednosobni stan u centru grada, najveći i najniži porast cijena najma u Evropi između 2020. i 2025. godine i dalje je zabilježen u Istanbulu (191%) i Helsinkiju (18%). Povećanje u Helsinkiju bilo je veće u poređenju sa porastom cijena trosobnog stana (3%).


    U nekim gradovima, povećanje cijena najma bilo je veće za trosobne stanove - kao što su Istanbul (15 procentnih poena više), Prag (23 procentna poena) i Amsterdam (10 procentnih poena). Drugi gradovi zabilježili su veće povećanje cijena jednosobnih stanova, uključujući Milano (20 procentnih poena) i Varšavu (10 procentnih poena).


    “Veliki gradovi, veći troškovi stanovanja” pokazuju kako cijene stanovanja mogu značajno varirati unutar jedne zemlje. Na primjer, stanovanje u Londonu je 50% skuplje od prosjeka u Velikoj Britaniji.

    Možda će vam se svidjeti