Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

U klinici za kardiohirurgiju UKC-a RS uspješno izvedeno 1.000 operacija

    Banjalučki astrofizičar dio svjetskog projekta istraživanja svemira

    Nemanja Rakić (Izvor: Screenshot/YouTube/RTRS)
    RTRS
    Objavljeno

    Astrofizičar iz Banjaluke profesor Nemanja Rakić biće dio međunarodnog tima u velikom svjetskom projektu istraživanja svemira, koji će narednih deset godina voditi američki naučnici iz Opservatorijuma „Vera Rubin“ u Čileu.

    ADVERTISEMENT

    Ovaj naučni poduhvat, u koji je već uloženo nekoliko milijardi dolara, uključuje upotrebu teleskopa izuzetnih karakteristika postavljenog u Andima, na lokaciji s izuzetno povoljnim uslovima za posmatranje neba. Cilj projekta je sistematsko praćenje svemira koje bi moglo donijeti revolucionarna otkrića, uključujući nova saznanja o Sunčevom sistemu, potencijalnim prijetnjama iz svemira, ali i misterioznoj devetoj planeti.


    “Ne možemo ni da zamislimo količinu podataka koje ćemo dobiti. Očekujemo nova saznanja o promjenama na objektima koje ćemo pratiti, što je ključno za njihovo fizičko razumijevanje. Jedan od zadataka biće i snimanje svih malih tijela u Sunčevom sistemu – asteroida, kometa i meteora – kako bismo mogli pravovremeno reagovati u slučaju moguće opasnosti po Zemlju”, rekao je Rakić, gostujući u emisiji „Eho nauke“ Radija Republike Srpske.


    Profesor Rakić, koji predaje na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, jedini je naučnik iz BiH koji učestvuje u ovom globalnom projektu. Srpski naučni tim je, zajedno s francuskim, među prvim partnerima koji su se priključili američkoj inicijativi, i to – kako Rakić naglašava – isključivo zahvaljujući znanju i stručnosti.


    “Neki su u projekat ušli finansijski, a mi znanjem. Još kao student u Beogradu postao sam član tima koji sada, deceniju kasnije, učestvuje u jednom od najsloženijih naučnih poduhvata u istoriji astronomije”, istakao je Rakić.


    Opservatorijum „Vera Rubin“ planira da svake treće večeri narednih deset godina snima nebo, prikupljajući ogroman broj podataka koji će biti dostupni u realnom vremenu partnerskim institucijama, dok će ostatku naučne zajednice ti podaci biti dostupni sa dvogodišnjim zakašnjenjem.


    Među najzanimljivijim ciljevima projekta je potraga za devetom, takozvanom „X planetom“, čije postojanje naučnici zasad pretpostavljaju na osnovu gravitacionih uticaja na druga tijela.


    “Znamo za određene indikacije da bi ta planeta mogla postojati, ali dokazivanje je izuzetno složeno. Nadamo se da ćemo, zahvaljujući ovim podacima, dobiti mnogo jasniju sliku”, zaključio je Rakić.


    Na zvaničnoj stranici Opservatorijuma „Vera Rubin“ navodi se da bi ovaj projekat mogao donijeti odgovore na pitanja „koja čovječanstvo još ne zna ni da postavi“.

    Možda će vam se svidjeti