Ministri za evropske poslove okupili su se u Briselu kako bi održali saslušanje o stanju demokratije i vladavine prava u Mađarskoj, dok raste pritisak da se Budimpešti potencijalno oduzme pravo glasa u EU.
"Duboko smo zabrinuti", rekla je švedska ministrica za evropske poslove Jessica Rosencrantz uoči sastanka Vijeća EU-A za opće poslove, navodeći obračun s civilnim društvom u Mađarskoj.
"Imali smo sedam godina, sedam saslušanja, i ovo se ne može samo nastaviti osim ako ne vidimo potpuno novi stav mađarske strane", rekla je, pozivajući Evropsku komisiju da u potpunosti iskoristi alate EU-a za vladavinu prava.
Danska ministrica za evropske poslove Marie Bjerre ponovila je poziv za čvršće korake.
"Spremni smo upotrijebiti sve potrebne alate za suočavanje s Mađarskom. Ne vidimo napredak. Naprotiv, vidimo pad kada su u pitanju temeljne vrijednosti i prava, i to moramo braniti, jer je na tome izgrađen EU", rekla je.
Evropski komesar za demokratiju, pravdu, vladavinu prava i zaštitu potrošača Michael McGrath potvrdio je "vrlo ozbiljnu zabrinutost" Komisije zbog putanje Mađarske.
"Posjetio sam Budimpeštu u martu i čuo vrlo zabrinjavajuća svjedočenja civilnog društva i medijskih organizacija o sužavanju prostora u kojem djeluju", rekao je McGrath.
Naveo je da "u slučaju fonda za oporavak i otpornost Mađarske, u ovom trenutku Mađarskoj nije dostupno oko 18 milijardi eura (20 milijardi dolara) zbog kršenja vladavine prava".
Postupak prema članu 7 protiv Mađarske pokrenut je 2018. godine nakon što je Evropski parlament pozvao na djelovanje zbog navodnih kršenja vladavine prava, posebno u vezi s pravosuđem i slobodom medija.
Od tada, ministri EU-a su održali sedam saslušanja i sada održavaju osmo, ali nisu prešli u drugu fazu, što bi moglo dovesti do sankcija poput suspenzije prava glasa Mađarske, što se često naziva "nuklearna opcija".
Sankcije zahtijevaju jednoglasno odobrenje država članica, isključujući dotičnu zemlju, dok formalna opomena zahtijeva podršku 80 posto država.
Mađarska je više puta osudila proces kao politički napad i pozvala na promjene okvira sankcija EU-a.
Poljska se ranije suočila s postupkom prema članu 7, ali nakon što je proevropska vlada poljskog premijera Donalda Tuska poništila kontroverzne reforme pravosuđa, proces je obustavljen.