Premijer Velike Britanije Keir Starmer podnio je ostavku na funkciju predsjednika vlade i lidera Laburističke partije.
Njegova ostavka dolazi nakon što je bivši gradonačelnik Velikog Manchestera Andy Burnham, favorit za zamjenu Starmera, pobijedio na lokalnim izborima i osvojio mjesto u Donjem domu parlamenta.
"Svaka odluka koju sam donio bila je stavljena na prvo mjesto zemlje koju volim. Zato ću dati ostavku na mjesto lidera Laburističke stranke", rekao je Starmer dok se gušio u emotivnom govoru ispred Downing Streeta 10.
Starmer je rekao da će proces izbora novog lidera Laburističke stranke biti pokrenut u julu i da će ostati premijer dok se ne izabere njegov nasljednik, što bi trebalo da bude na mjestu premijera u septembru. Kako prenosi BBC, Starmer je rekao da je jutros razgovarao sa kraljem i obavijestio ga o svojoj odluci da podnese ostavku.
Starmer je rekao da će, nakon što napusti "najvažniji posao u zemlji", više vremena posvetiti "najvažnijem poslu".
"Da budem najbolji suprug koji mogu svojoj divnoj supruzi Vik, koja je bila moja najveća podrška i oslonac i u dobrim i u teškim vremenima. I da budem najbolji otac svojoj divnoj deci, koja su moj ponos i radost", rekao je savladan emocijama.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pohvalila je Starmera za jačanje „evropske“ bezbjednosti.
„Mnogim liderima mogu biti potrebne godine da izrastu u državnika kakav ste vi postali za samo dvije godine. Evropska i ukrajinska bezbednost su jače zahvaljujući vama. Hvala vam, dragi Keir“, objavila je Von der Leyen na mreži X.
Novi premijer biće sedmi lider zemlje u posljednjih 10 godina, nakon Davida Camerona, Therese May, Borisa Johnsona, Liz Truss, Rishija Sunaka i Starmera.
Prema pravilima laburista, vođa stranke mora biti član parlamenta, a Burnham je položio zakletvu u ponedjeljak nakon što je pobijedio na dopunskim izborima u Makerfieldu.
Pozivi na Starmerovu ostavku intenzivirali su se od maja, kada je, nakon samo dvije godine na vlasti, doveo svoju stranku do jednog od najgorih rezultata na lokalnim i regionalnim izborima, dok je krajnje desničarska Reform UK Nigela Faragea ostvarila istorijski napredak.
Glavni rival ovog lidera unutar stranke je Burnham, gradonačelnik Velikog Mančestera, koji je otvoreno razgovarao o planovima za borbu za lidersku poziciju. Burnham je u četvrtak pobijedio na vanrednim izborima za mjesto u Parlamentu, čime je uklonio ključnu prepreku za takav izazov, piše NBC News.
Burnham, kojeg zovu "Kralj sjevera" zbog snažnog zalaganja za sjevernu Englesku u ulozi gradonačelnika, biće ubjedljivi favorit za nasljednika Starmera uz podršku stranačkih zastupnika. Prkosio je političkoj gravitaciji kako bi porazio reformističkog kandidata i ponovo ušao u Parlament s velikom većinom, uz otvorenu poruku promjene.
Starmer je izgubio dva ključna ministra u kabinetu posljednjih sedmica zbog rastućeg nezadovoljstva unutar njegove stranke. Ministar zdravstva Wes Streeting podnio je ostavku prošlog mjeseca i oštro napao Starmerovu dosadašnju neodlučnost, rekavši u to vrijeme da će razmotriti vlastitu kandidaturu za lidera stranke.
Još jedan udarac zadan je ovog mjeseca kada je ministar odbrane John Healey podnio ostavku u sporu oko finansiranja vojske, optužujući Starmera da nije ispunio svoja javna obećanja o tom pitanju.