Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Izraelski ministar odbrane prijeti atentatom na iranskog vrhovnog vođu

    Trumpova administracija koristi AI kako bi smanjila polovinu saveznih propisa

    Donald Trump (Izvor: AP/Julia Demaree Nikhinson)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Prema internim dokumentima koje je “Washington Post“ dobio na uvid, a koje su potvrdili brojni zvaničnici, Ministarstvo za efikasnost vlade SAD-a (DOGE) razvilo je novi alat za vještačku inteligenciju (AI) s ciljem ukidanja polovine svih saveznih propisa do januara 2026. godine.

    ADVERTISEMENT

    Nazvan “DOGE AI Deregulation Decision Tool“, sistem je dizajniran da pregleda otprilike 200.000 pravila i preporuči smanjenja na procijenjenih 100.000, eliminirajući one za koje se smatra da više nisu potrebni po zakonu.


    Alat je već završio regulatorne preglede u Ministarstvu za stanovanje i urbani razvoj (HUD) i Zavodu za finansijsku zaštitu potrošača, prema The Washington Postu.


    “Ovo je veliki napor“, navodi se u internom e-mailu HUD-a, dodajući da DOGE sarađuje s advokatima kako bi “pojednostavio proces [Zakona o upravnom postupku]... koristio vještačku inteligenciju za izradu nacrta i koristio vještačku inteligenciju za poštivanje obavještenja u budućnosti“.


    Projekat vještačke inteligencije proizilazi iz izvršne naredbe koju je predsjednik Donald Trump potpisao 31. januara, kojom se od agencija zahtijeva da ukinu deset propisa za svaki novi izdati propis.


    “Istražuju se sve opcije“, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Harrison Fields u e-poruci novinama, upozoravajući da je inicijativa još uvijek u ranoj fazi.


    “Stručnjaci DOGE-a koji kreiraju ove planove su najbolji i najpametniji u poslu“, rekao je.


    Kritičari su, međutim, izrazili zabrinutost zbog tačnosti i zakonitosti korištenja umjetne inteligencije u tako sveobuhvatnim odlukama. Jedan službenik HUD-a rekao je za “Washington Post“ da je alat pogrešno protumačio zakone u nekoliko slučajeva.


    “Zapravo, ne, umjetna inteligencija je pogrešno pročitala jezik, a on je zapravo tačan“, rekao je.


    Bivši šef pravnog odjela DOGE-a James Burnham pak brani ovakav proces.


    “Kreativna primjena umjetne inteligencije za unapređenje predsjednikove regulatorne agende je jedna logična strategija za postizanje značajnog napretka u tom ograničenom vremenskom periodu“, rekao je.


    Uprkos internom skepticizmu i pravnim pitanjima, Trumpova administracija planira proširiti alat na sve savezne agencije u narednim mjesecima, s navedenim ciljem da “ponovno pokrene Ameriku 20. januara 2026. godine“.


    Možda će vam se svidjeti