Iran je danas ponovo poručio da ima "neospornu" pravo na obogaćivanje uranija, uoči sastanka s evropskim predstavnicima u Istanbulu o nuklearnom programu.
"Posebno nakon nedavnog rata (s Izraelom), važno je da oni (Evropljani) znaju da Iran nepokolebljivo ostaje pri svom stavu i da ćemo nastaviti s obogaćivanjem (uranija)", rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči, prenijela je novinska agencija Tasnim.
Iranska delegacija sastat će se u petak u Istanbulu s predstavnicima Francuske, Velike Britanije i Njemačke na novim pregovorima o iranskom nuklearnom programu. Sastanak je prvi od izraelskog napada na Iran sredinom juna, čija su meta bila nuklearna postrojenja i vojne baze, a koji je izazvao rat koji je trajao 12 dana. SAD se pridružio izraelskoj ofanzivi bombardujući tri iranska nuklearna postrojenja u noći na 22. juni.
Izrael je napao Iran dva dana prije planiranog početka novog kruga pregovora između Teherana i Washingtona o iranskom nuklearnom programu. Taj šesti krug pregovora je otkazan kada je izbio rat.
Teheran prijeti
Francuska, Velika Britanija i Njemačka su, zajedno sa SAD-om, Kinom i Rusijom, potpisnice sporazuma s Iranom iz 2015. koji je predviđao značajna ograničenja iranskog nuklearnog programa u zamjenu za postepeno ukidanje sankcija UN-a. No, SAD se 2018. godine, tokom prvog mandata Donalda Trumpa, jednostrano povukao iz tog sporazuma i vratio sankcije Iranu. Kao odgovor, Teheran je počeo postepeno kršiti svoje obaveze iz sporazuma.
Pariz, London i Berlin ostali su privrženi sporazumu iz 2015. i sankcije UN-a i Evropske unije Iranu nisu vraćene. Međutim, optužuju Teheran da ne poštuje svoje obaveze i prijete vraćanjem sankcija na osnovu klauzule iz sporazuma koja ističe u oktobru, što Iran želi izbjeći po svaku cijenu. Traže od Irana da nastavi sarađivati s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA).
Teheran je zaprijetio da će se povući iz Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT) ako mu budu vraćene sankcije UN-a.
Prema IAEA-i, Iran je jedina država koja nema nuklearno oružje, a koja je obogatila uranij na nivo od 60 posto, što je daleko više od granice od 3,67 posto predviđene međunarodnim sporazumom iz 2015. Za izradu nuklearne bombe, uranij mora biti obogaćen na 90 posto.