Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Sirijske vlasti pregovarale s Izraelom

    Sukobi između Tajlanda i Kambodže nastavljeni i jutros

    Vojno vozilo Kambodže nosi rakete (Izvor: AP Photo/Heng Sinith)
    Euornews.ba/AP
    Objavljeno

    Tajlandski i kambodžanski vojnici sukobili su se duž granice između svojih zemalja u velikoj eskalaciji u kojoj je poginulo najmanje 14 ljudi, uglavnom civila. Dvije strane su pucale iz lakog oružja, artiljerije i raketa, a Tajland je izveo i vazdušne napade.

    ADVERTISEMENT

    Borbe su se u četvrtak vodile u najmanje šest područja, prema riječima portparola tajlandskog Ministarstva odbrane Surasanta Kongsirija, dan nakon što je u eksploziji nagazne mine duž granice ranjeno pet tajlandskih vojnika, što je navelo Bangkok da povuče svog ambasadora iz Kambodže i protjera kambodžanskog izaslanika u Tajlandu.


    U petak je glavni kambodžanski zvaničnik u provinciji Oddar Meanchey, general Khov Ly, izjavio da su sukobi nastavljeni rano ujutro u blizini drevnog hrama Ta Muen Thom. Novinari Associated Pressa u blizini granice mogli su čuti zvukove artiljerije od ranih jutarnjih sati.


    Zvaničnik je takođerrekao da su najmanje četiri civila ranjena u četvrtak u borbama tamo i da je više od 4.000 ljudi raseljeno iz svojih sela duž granice u centre za evakuaciju. To je bio prvi izvještaj o bilo kakvim žrtvama sa kambodžanske strane.


    Vrata bolnice Phanom Dong Rak u Tajlandu (Izvor: AP Photo/Sakchai Lalit)



    Eskalacija predstavlja rijedak slučaj vojnog sukoba između zemalja članica Asocijacije nacija jugoistočne Azije, iako se Tajland i ranije sukobljavao s Kambodžom preko granice i imao je sporadične sukobe sa zapadnim susjedom Mjanmarom.


    Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao je obje strane "da pokažu maksimalnu suzdržanost i riješe sva pitanja putem dijaloga", prema riječima zamjenika portoparola UN-a Farhana Haqa.


    Svaka strana krivi drugu


    Tajland i Kambodža se međusobno optužuju za sukobe, tvrdeći da su meta napada bili civili.


    Ministarstvo javnog zdravstva Tajlanda saopštilo je da su ubijeni tajlandski vojnik i 13 civila, uključujući djecu, dok je 14 vojnika i 32 civila ranjeno. Ministar javnog zdravstva Somsak Thepsuthin osudio je, kako je rekao, napade na civile i bolnicu kao kršenje međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.


    „Pozivamo kambodžansku vladu da odmah zaustavi ove ratno-zločinačke akcije i vrati se poštovanju principa mirnog suživota“, rekao je.


    Vršilac dužnosti premijera Tajlanda Phumtham Wechayachai rekao je da su borbe pogodile četiri provincije. Ministarstvu unutrašnjih poslova naređeno je da evakuiše ljude najmanje 50 kilometara od granice.


    U Kambodži se nekoliko stotina seljana preselilo iz svojih domova blizu granice u oko 30 kilometara dublje u provinciju Oddar Meanchey. Mnogi su putovali s cijelim porodicama i većinom svojih stvari na traktorima domaće izrade, prije nego što su se smjestili u visećim mrežama i improvizovanim skloništima.


    Iz kampa u blizini grada Samronga, 45-godišnja majka četvero djece, Tep Savouen, rekla je da je sve počelo oko 8 sati ujutro.


    Građani Tajlanda u evakuacijskom centru (Izvor: AP Photo/Sakchai Lalit)


    „Odjednom sam čula glasan zvuk“, rekla je za AP. „Sin mi je rekao da bi to mogla biti grmljavina i pomislila sam 'Je li to grmljavina ili je glasno, više kao pištolj?' U tom trenutku sam se jako uplašila.“


    Portparol tajlandskog Ministarstva spoljnih poslova Nikorndej Balankura rekao je da je vlada "spremna pojačati mjere samoodbrane ako Kambodža nastavi sa svojom oružanom agresijom i kršenjem suvereniteta Tajlanda".


    U glavnom gradu Kambodže, Pnom Penu, portparol Ministarstva odbrane, general-pukovnik Maly Socheata, rekao je da je njegova zemlja rasporedila oružane snage jer "nema drugog izbora nego da brani svoju teritoriju od tajlandskih prijetnji". Portparol je insistirao da su kambodžanski "napadi usmjereni na vojne lokacije, a ne na bilo koje drugo mjesto".


    Kambodžanski premijer Hun Manet napisao je Savjetu bezbjednosti UN-a tražeći hitan sastanak "kako bi se zaustavila agresija Tajlanda". Savjet je zakazao hitan zatvoreni sastanak u 15 sati u Njujorku u petak.


    Tajland je takođe zatvorio sve kopnene granične prelaze, istovremeno pozivajući svoje građane da napuste Kambodžu. Zvaničnici su rekli da je svih sedam tajlandskih aviokompanija izrazilo spremnost da pomogne u vraćanju svih tajlandskih državljana koji žele da se vrate kući iz Kambodže.


    Dugogodišnji problem na granici


    Dva susjeda iz jugoistočne Azije dugo imaju granične sporove, koji se periodično rasplamsavaju duž njihove granice duge 800 kilometara i obično rezultiraju kratkim sukobima, koji rijetko uključuju upotrebu oružja. Posljednji veći sukob oko ovog pitanja dogodio se 2011. godine, u kojem je poginulo 20 ljudi.


    Međutim, odnosi su se naglo pogoršali otkako je u majskom sukobu poginuo kambodžanski vojnik. Sukobi u četvrtak bili su neuobičajeno velikog intenziteta.


    Prvi sukob u četvrtak ujutro dogodio se u blizini hrama Ta Muen Thom, duž granice tajlandske provincije Surin i kambodžanskog Oddar Meancheya, što je navelo seljane da potraže sklonište u betonske bunkere.


    Tajlandska vojska i kambodžansko Ministarstvo odbrane saopštili su da je druga strana rasporedila dronove prije nego što je napredovala prema položajima druge strane i otvorila vatru. Dvije strane su kasnije koristile teže naoružanje poput artiljerije, uzrokujući veću štetu i žrtve, a Tajland je saopštio da je odgovorio vazdušnim napadima na rakete montirane na kamione koje je ispalila Kambodža.


    Tajlanđani napuštaju svoje kuće duž granice sa Kambodžom (Izvor: AP Photo/Sunny Chittawil)


    Tajlandske vazdušne snage saopštile su da su upotrijebile borbene avione F-16 u dva napada na Kambodžu. Nikorndej, portparol Tajlanda, nazvao je to "činom samoodbrane" kao odgovor na kambodžanske rakete.


    Ministarstvo odbrane Kambodže saopštilo je da su tajlandski avioni bacili bombe na put u blizini drevnog hrama Preah Vihear, koji je bio poprište prošlih sukoba između dvije zemlje.


    Kambodžanske vlasti su objavile fotografije za koje tvrde da prikazuju štetu nanesenu tamo, a Ministarstvo kulture te zemlje saopštilo je da će tražiti pravdu u skladu s međunarodnim pravom, budući da je hram proglašen svjetskom baštinom od strane UNESCO-a, kulturne organizacije UN-a, i da predstavlja "istorijsko naslijeđe kambodžanskog naroda".


    Granični spor je takođe uzburkao unutrašnju politiku Tajlanda. Premijerka Paetongtarn Shinawatra našla se na meti kritika ranije ovog mjeseca zbog telefonskog razgovora s bivšim kambodžanskim premijerom Hun Senom , koji je i dalje uticajan u svojoj zemlji, kada je pokušao smiriti situaciju. Nakon toga je 1. jula suspendovana s dužnosti dok se ne završi istraga o mogućim kršenjima etike u vezi s tim pitanjem.

    Možda će vam se svidjeti