Izrael je navodno zatražio od SAD-a više vremena za povlačenje iz južnog Libana, samo nekoliko dana prije nego što istekne rok za to. Hezbollah tvrdi da je to neprihvatljivo, a podrška Libanonu od strane glavnih međunarodnih aktera postaje očita.
Izrael je zatražio od SAD-a dodatnih 30 dana za povlačenje iz južnog Libanona, prema izvještajima lokalnih medija, samo nekoliko dana prije isteka 60-dnevnog roka koji je predviđen u sporazumu o primirju s Hezbollahom.
Ova vijest dolazi dok Izrael tvrdi da uvjeti primirja s Hezbollahom nisu implementirani dovoljno brzo i da je potrebno napraviti veći napredak.
U međuvremenu, militantna skupina koju podržava Iran pozvala je na pojačani pritisak kako bi se osigurao povlačenje izraelskih snaga do ponedjeljka, kako je navedeno u sporazumu.
Sporazum, posredovan od strane SAD-a i Francuske, zahtijeva povlačenje izraelskih trupa iz južnog Libanona, uklanjanje boraca i oružja Hezbollaha iz tog područja te raspoređivanje libanskih trupa u regiji.
Sporazum je okončao više od godinu dana neprijateljstava između obje strane, koja su kulminirala izraelskom kopnenom invazijom na Liban, koja je izazvala izbjeglištvo više od 1,2 miliona ljudi i ubila više od 3.500 osoba, prema podacima libanske zdravstvene službe.
Međutim, Izrael tvrdi da je libanska vojska prepolako rasporedila svoje trupe te da navodno i dalje pronalaze skladišta oružja Hezbollaha.
Hezbollah je u izjavi rekao da bi odgoda povlačenja Izraela bila neprihvatljiva i "kršenje libanske suverenosti".
Podrška Libanonu
Obaveza međunarodnih aktera da podrže Libanon ponovno je potvrđena, uključujući visokog povjerenika UN-a za izbjeglice Filippoa Grandija.
"Libanon ulazi u novu fazu nade i optimizma“, rekao je on prilikom posjeta zemlji u četvrtak, razgovarajući o podršci za izbjeglice iz Libanona nakon sukoba s najvišim državnim dužnosnicima.
Visoki diplomat Saudijske Arabije također je posjetio Libanon prvi put u desetljeću nakon godina napetih odnosa što je izazvalo optimizam zbog buduće suradnje između naftom bogatog kraljevstva i ratom razorenog Libanona.
Posjet ministra vanjskih poslova princa Faisala bin Farhana dogodio se nakon što je Libanon ovog mjeseca izabrao svog prvog predsjednika u više od dvije godine i imenovao novog premijera.
Uspon general Joseph Aouna, zapovjednika vojske, na mjesto predsjednika, kao i diplomata i bivšeg čelnika Međunarodnog kaznenog suda Nawafa Salama kao mandatara za premijera, smatraju se velikim udarcima za Hezbollah.
"Imamo veliko povjerenje u njegovu ekselenciju predsjednika, kao i u sposobnost mandatara za premijera da provede nužne reforme kako bi izgradili sigurnost, stabilnost i ujedinjeni Libanon“, rekao je princ nakon sastanka s Aounom.
Saudijski ministar također je ponovio podršku svoje zemlje primirju, pozivajući na „potpuno povlačenje izraelskih okupacijskih snaga s libanske teritorije“.
Nova era saradnje?
U prošlosti su Saudijska Arabija i druge zemlje Perzijskog zaljeva bile zabrinute zbog rastuće moći Hezbollaha, kojeg podržava Iran, i njegovih saveznika u vladi.
S obzirom na to da je Hezbollah i njegovo vodstvo značajno pogođeno nakon rata s Izraelom, posjet bin Farhana mogao bi označiti novu eru suradnje između dviju zemalja, dok Saudijska Arabija bilježi nova područja gospodarskog rasta.
Govoreći na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, saudijski ministar gospodarstva i planiranja Faisal al-Ibrahim rekao je da ne-naftne aktivnosti "danas predstavljaju 52% našeg ukupnog stvarnog BDP-a po prvi put“.
Saudijski ministar finansija Mohammed al-Jadaan rekao je da odnose između Saudijske Arabije i SAD-a vidi kao "dobitnu dobit“ i da će vjerojatno ostati jaki pod predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom.
"Treba nam jedno drugo. I dok god postoji dobitna dobit, nastavit ćemo. I mislim da će to trajati sada i u budućnosti“, objasnio je.
Princ prijestolonasljednik Mohammed bin Salman rekao je u četvrtak da kraljevina želi uložiti 600 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države u naredne četiri godine.
Što se tiče mogućnosti šireg dogovora o diplomatskom priznanju Izraela, al-Jadaan je rekao da Saudijska Arabija nije "u žurbi“.
"Moramo osigurati da imamo nepovratan put prema rješenju s dvije države“, naglasio je.