Dio prosvjetnih radnika, Advokatska komora Srbije, kulturne ustanove, knjižnice, kazališta, dio ugostitelja, poduzetnika i kina danas obustavljaju rad u znak podrške studentima koji blokiraju fakultete. Na više lokacija održavaju se protesti, a učenici su najavili tzv. "javni čas" na Ušću. Premijer Miloš Vučević pozvao je građane Srbije da budu mirni i strpljivi, čak i tolerantniji nego inače prema onima koji imaju drugačije mišljenje.
Studenti imaju četiri zahtjeva: objavljivanje cijele dokumentacije o padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, procesuiranje onih koji su napali studente tijekom protesta, oslobađanje od kaznene odgovornosti za uhićene studente te povećanje proračuna za visoko obrazovanje za 20 posto.
Podsjećamo, studenti su ušli u blokade fakulteta nakon napada na studente Fakulteta dramskih umjetnosti koji su odavali počast 15-minutnom šutnjom poginulim osobama u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Danas, na više lokacija u Srbiji, u 11:52, odana je počast stradalima u padu nadstrešnice.
Novinarka Euronews Srbije izvještava da su maturanti tačno u 11 sati izašli iz zgrade Zemunske gimnazije i održali 15 minuta šutnje za 15 poginulih u padu nadstrešnice.
To je samo jedno od mjesta u Beogradu gdje će biti organiziran skup. Završit će na kružnom toku kod Ušća, gdje su učenici i studenti najavili "javni čas".
Učenici, roditelji i bivši učenici okupili su se i u centru Beograda, izvještava novinarka Euronews Srbije.
Beograd protesti (Izvor: Euronews.rs)
Krenuli su od svojih škola prema zgradi Vlade Srbije, a potom će i oni krenuti prema Ušću. Najavili su da će na tom mjestu pročitati svoje zahtjeve i objasniti zašto su se pridružili studentima.
Na protestu su prisutni i opozicioni političari koji podržavaju studente. U gradu je vidljivo prisustvo prometne policije i policajaca u civilu.
Opozicija u Novom Sadu prethodno je blokirala autocestu Novi Sad-Beograd, navodeći da na taj način podržavaju studente koji blokiraju fakultete.
U Nišu je u 11:52 blokirana raskrsnica kod Osnovnog suda. Nakon odavanja počasti poginulima u Novom Sadu i Barajevu, šetat će prema prosvjetnoj inspekciji i zgradi dopisništva RTS-a.
Beograd protesti (Izvor: Euronews.rs)
Kakva je situacija u školama?
Iako su reprezentativni sindikati stavili moratorij na štrajk zbog dogovora s vladom, nastavnička vijeća nakon toga samostalno odlučuju kako će izgledati nastava u školama. Neke škole su u zakonskom štrajku od 30 minuta, dok su neke potpuno blokirane.
Prema riječima ministrice prosvjete Slavice Đukić Dejanović, tri posto škola je u blokadi, dok prema podacima Nezavisnog sindikata prosvjetnih radnika više od 50 posto škola u blokadi. U međuvremenu, Prosvjetna inspekcija je prema podacima resornog Ministarstva izvršila nadzor u 94 škole.
Povodom poziva na generalni štrajk, predsjednik Vlade Miloš Vučević poručio je građanima Srbije da budu mirni i strpljivi danas i čak tolerantniji nego inače prema onima koji imaju drugačije mišljenje.
Onima koji će sudjelovati u protestnim skupovima poručio je da ne ometaju ljude koji žele normalno funkcionirati. Izjavio je da u Jagodini očekuje veliki skup i pozvao sve koji mogu da dođu i čuju važne poruke te objasnio što je smisao i suština pokreta za narod i državu.
Situaciju u Srbiji komentirao je i kolumnist Euronews Srbije Filip Rodić, koji je rekao da su zaoštravanja u društvu dostigla svoj vrhunac.
Rodić smatra da je ideja o osnivanju Narodnog pokreta dobra i dodaje da se nada da je predsjednikov poziv neistomišljenicima da mu se pridruže iskren, jer bi u tom slučaju, kako kaže, moglo doći do razmjene mišljenja i najboljeg rješenja.
Beograd protesti (Izvor: Euronews.rs)
Šta kaže radno pravo o generalnom štrajku?
Radnici u Srbiji formalno imaju pravo na generalni štrajk, međutim Zakon o štrajku nije precizan u pogledu uvjeta koji moraju biti ispunjeni kako bi štrajk bio realiziran, rekao je za Euronews Srbija stručnjak za radno pravo Mario Reljanović.
On navodi da akcija koja je najavljena za danas formalno neće biti generalni štrajk, već pokušaj da se kroz poznat termin iskaže građansko nezadovoljstvo.
"Postavlja se veliko pitanje, koje kod nas zapravo nije definirano, što je svrha generalnog štrajka i kada se može smatrati da je generalni štrajk uspješan. Ako je svrha poslati poruku da su građani ili radnici nezadovoljni određenim politikama, zakonskim rješenjima, praksama, događajima, bilo čim što može izazvati veći stupanj općeg nezadovoljstva, tada generalni štrajk obično ostvaruje neku svrhu, samim time što je dovoljno masovan. Dakle, dovoljno je da veći broj ljudi sudjeluje. Ako je cilj da dođe do promjena određenih propisa, politika, strateških pozicija države, unutarnje organizacije države i slično, ciljevi su tu realno skromni. Međutim, generalni štrajk se, u tom smislu, može smatrati legalnim i legitimnim oblikom pritiska na tvorce politika, kako bi im se ukazalo na činjenicu da je jedan dio građana nezadovoljan trenutnim ili dugoročnim potezima ili planovima vlasti", naveo je Reljanović.