Tokom zvaničnog obilaska Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci, predsjednik Vlade Srbije Đuro Macut potvrdio je čvrstu opredijeljenost za dalji razvoj i modernizaciju zajedničkih zdravstvenih projekata između Beograda i Banjaluke.
Jačanje institucionalnih i akademskih veza
Nakon što je obišao Odjeljenje endokrinologije Klinike za unutrašnje bolesti, srpski premijer je naglasio da dosadašnji odnosi predstavljaju snažan temelj za buduće, još efikasnije reformske korake koji će povezati zdravstvene i obrazovne institucije.
"Naša saradnja je dugotrajna i već utemeljena, može biti efikasnija i bolja. Takođe, možemo unaprijediti saradnju naših univerziteta, vlada i ljudi", rekao je Macut nakon posjete Odjeljenju endokrinologije Klinike za unutrašnje bolesti UKC-a.
Impresivni rezultati banjalučkog UKC-a
Premijer Srbije nije krio zadovoljstvo zatečenim stanjem u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj, apostrofirajući visoke standarde u radu, stabilnost sistema i odličnu kadrovsku opremljenost, s posebnim osvrtom na postignuća u kardiohirurgiji.
"Moja želja je bila da se napredak postigne i u oblasti endokrinologije, uz bolje obrazovanje i naučno profilisanje mladih stručnjaka. Srbija na tom planu stoji uvijek rame uz rame sa Srpskom", rekao je Macut.
Kontinuitet podrške i zajednički rast
Prvi čovjek UKC-a Republike Srpske, Nikola Šobot, podsjetio je na istorijski značaj podrške koja iz Srbije stiže u domenima medicinske edukacije i naučno-istraživačkog rada, označivši posjetu kao podstrek za nove korake.
"UKC je rastao i razvijao se upravo na toj saradnji koju namjeravamo da unapređujemo i nakon ove posjete premijera Macuta", rekao je Šobot i zahvalio Macutu za sve što je do sada uradio za razvoj UKC-a, medicinske struke i endokrinologije u Republici Srpskoj.
Višegodišnji doprinos razvoju endokrinologije
Delegaciju koja je obišla Odjeljenje endokrinologije činili su i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, te dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić. Tom prilikom, ministar Šeranić je ukazao na specifičnu, dugogodišnju profesorsku i stručnu ulogu koju premijer Macut ima u edukaciji ovdašnjih ljekara.
"Značajna je njegova podrška ovdašnjem razvoju endokrinologije, ali i drugih medicinskih i zdravstvenih programa, te zdravstvene zaštite u RS", rekao je Šeranić i dodao da je važna Macutova podrška napretku, angažovanju i obrazovanju mladih stručnih kadrova.