Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, na čijem čelu je ministar Adnan Delić, pokrenulo je u saradnji s UNICEF-om i drugim relevantnim partnerima inicijativu za ispitivanje mogućnosti uvođenja univerzalnog dječijeg dodatka u Federaciji BiH.
Takav model bi značio da bi svako dijete, neovisno o prihodima porodice, imalo pravo na dječiji dodatak. Iako trenutno važeći Zakon o materijalnoj podršci porodicama s djecom definiše dodatak kao mjeru protiv dječijeg siromaštva i usmjerava je prema porodicama u teškoj finansijskoj situaciji, Ministarstvo razmatra proširenje obuhvata.
"To ne znači da kao društvo ne težimo širem obuhvatu i boljem modelu podrške za svu djecu i upravo kroz studiju o mogućnostima univerzalnog dječjeg dodatka nastojimo pronaći rješenja koja bi omogućila da dječiji dodatak obuhvati ako ne svu djecu, onda barem što veći broj djece u Federaciji Bosne i Hercegovine", kazali su iz ministarstva.
Trenutno je ovim dodatkom obuhvaćeno 62.077 djece, za što je u martu izdvojeno 15,6 miliona KM, a dodatak je od januara povećan na 190 KM.
U analizi su uključeni i kvazi-univerzalni modeli koji, osim prihoda, uzimaju u obzir dob djeteta, broj djece, status samohranog roditelja i druge faktore. Takvi modeli, kako ističu iz Ministarstva, predstavljaju balans između univerzalnih principa i budžetskih mogućnosti zemlje.
"Kako bi se oblikovao optimalni model za Federaciju BiH, pored iskustava drugih, analiziraju se i finansijski troškovi različitih modela (kvazi)univerzalnog dječjeg doplatka, te se isti dovode u vezu s kapacitetom budžeta Federacije BiH i kantonalnim budžetima, zatim kapacitetima federalnih i drugih institucija i organizacija (kao što su centri za socijalni rad i općinske službe) vezano za administriranje pojedinih modela, itd. Na osnovu provedenih analiza i razrade različitih modela, izaći će se sa prijedlogom odgovarajućeg rješenja za FBiH", kazali su iz ministarstva.
Ministarstvo naglašava da univerzalni dodatak doprinosi smanjenju siromaštva među djecom, poboljšava pristup obrazovanju i zdravstvu, te dugoročno jača ljudski kapital.
Već je u okviru mjera natalitetne politike uvedena jednokratna pomoć od 1.000 KM po novorođenčetu, kojom je prošle godine obuhvaćeno gotovo 16.000 djece. Povećane su i naknade za roditelje njegovatelje sa 619 na 1.000 KM.
Također, izmjene zakona omogućile su dodatnu podršku porodicama sa djecom s invaliditetom i onima koje boluju od malignih oboljenja, bez obzira na prihod.
"Također, naša je intencija da se pokrene i Alimentacioni fond koji bi onda preuzeo isplatu alimentacija u slučajevima kada ih roditelji ne isplaćuju, čime bi se spriječilo da djeca bivaju taoci teških i visokokonfliktnih brakorazvodnih postupaka", istaknuli su iz ministarstva.
Za jačanje socijalne zaštite u 2025. godini planirano je 24 miliona KM, a u pripremi je i novi Zakon o radu koji uključuje dodatne olakšice za roditelje, uključujući pravo na roditeljsko odsustvo, zaštitu trudnica i odsustvo za roditelje djece koja polaze u školu.