Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Hassan Haidar Diab za Euronews BiH: Sirija više nije država – to je klaonica pod vodstvom terorističkog režima

    Sutkinja proglasila Google odgovornim za namjerno stjecanje i održavanje monopolske moći

    Google ilustracija (Izvor: Pexels)
    Euronews.ba/Reuters
    Objavljeno

    Američki sud presudio je kako Google ilegalno dominira na dva tržišta tehnologije oglašavanja online. Time je američkim tužiteljima otvoren put za zahtjev za razdvajanje oglasnih proizvoda te kompanije.

    ADVERTISEMENT

    Okružna sutkinja Leonie Brinkema proglasila je Google odgovornim za "namjerno stjecanje i održavanje monopolske moći" na tržištima web poslužitelja za oglasa izdavača i tržištu za razmjene oglasa između kupaca i prodavača.


    Ta odluka otvara put za još jedno saslušanje kako bi se utvrdilo što Google mora učiniti kako bi obnovio konkurenciju na tim tržištima (poput prodaje dijelova svog poslovanja) na drugom suđenju koje tek treba biti zakazano. To je druga sudska presuda da Google ima ilegalni monopol, nakon slične presude u slučaju o pretraživanju online.


    Poslužitelji oglasa izdavača su platforme koje web stranice koriste za pohranu i upravljanje svojim digitalnim oglasnim inventarom. Uz razmjene oglasa, tehnologija omogućuje izdavačima vijesti i drugim pružateljima sadržaja online zarađivanje prodajom oglasa.


    "Osim što je lišilo konkurente mogućnosti natjecanja, ovo isključujuće ponašanje znatno je naštetilo Googleovim izdavačkim klijentima, konkurentskom procesu i, u konačnici, potrošačima informacija na otvorenom webu", napisala je Brinkema u obrazloženju presude.


    Međutim, tijela za provođenje antimonopolskih zakona nisu uspjela dokazati zasebnu tvrdnju kako tvrtka ima monopol u oglašivačkim oglasnim mrežama.


    Povećan rizik za tehno divove


    Američka državna odvjetnica Pamela Bondi nazvala je presudu "prekretnicom u borbi" kako bi se Google spriječilo u monopoliziranju digitalnog javnog prostora. Najavila je pravne mjere radi zaštite američkog naroda od zadiranja u slobodu govora i slobode tržišta od strane tehnoloških tvrtki.


    Iz Googlea su najavili žalbu. Smatraju kako su dobili pola ove parnice i namjeravaju dobiti i drugu polovicu.


    I ne očekuje se kako će presuda imati značajan financijski učinak na Googleovo poslovanje. No, to bi moglo povećati premije rizika za glavne tehnološke dionice, posebno za Meta Platforms i Amazon, koji posluju sa slično integriranim sustavima.


    Meta trenutno prolazi kroz vlastito suđenje zbog monopola, koje je pokrenula američka regulatorna agencija Federal Trade Commission, optužujući vlasnika Facebooka, WhatsAppa i Instagrama za nezakoniti monopol na osobnim društvenim mrežama.


    FTC je optužio Amazon za nezakonitu dominaciju na maloprodajnim tržištima online. Ministarstvo pravosuđa također je tužilo Apple, tvrdeći kako ima monopol na pametnim telefonima. Ti su slučajevi bili vođeni bez obzira jesu li na vlasti bili demokrati ili republikanci, uključujući prvi i drugi mandat američkog predsjednika Donalda Trumpa.


    Na bubanj idu Ad Manager, Chrome...?


    Američki sudovi sad bi mogli naložiti Googleu prodaju imovine ili promjenu poslovnih praksi. Ministarstvo pravosuđa smatra kako bi Google trebao prodati barem svoj Ad Manager. Google je već istraživao opcije za prodaju svoje burze oglasa kako bi umirio europske regulatore za antimonopolska pitanja.


    Sudac u Washingtonu održat će sljedeći tjedan suđenje na zahtjev Ministarstva pravosuđa. Trebat će odlučiti hoće li prisiliti Google na prodaju web preglednika Chrome i poduzimanje drugih mjera kako bi okončao svoju dominaciju u online pretraživanju.


    Na trotjednom suđenju prošle godine o Googleovom oglasnom poslovanju, Ministarstvo pravosuđa i koalicija država tvrdili su kako je Google koristio klasične taktike izgradnje monopola. Te taktike uključivale su eliminiranje konkurenata putem akvizicija, vezivanje kupaca za korištenje njihovih proizvoda i kontrolu načina na koji su se transakcije odvijale na tržištu oglašavanja online.


    Google je tvrdio da se slučaj usredotočio na prošlost, kada je tvrtka još uvijek radila na tome da se njezini alati mogu povezati s proizvodima konkurenata, te je ignorirala konkurenciju tehnoloških tvrtki, uključujući Amazon i Comcast.


    U svojoj presudi Brinkema je odbacila tvrdnje o akvizicijama. No, rekla je kako je Google nezakonito povezao korištenje svog proizvoda za razmjenu od strane izdavača s korištenjem svog oglasnog poslužitelja i uveo antikonkurentske politike koje "nisu bile u najboljem interesu njegovih klijenata izdavača", piše Reuters.

    Možda će vam se svidjeti