Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Požar na deponiji Uborak pod kontrolom, ali i dalje dimi: Evakuisano stanovništvo, sumnja se na podmetanje

    Pacijenti Northwestern Medical Centra sutra pred Ministarstvom: Simbolična sahrana 500 potencijalnih života zbog nemara nadležnih

    Pacijenti zatvorene klinike u Sarajevu na protestu (Izvor: Euronews BiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Obavještavamo javnost i medije da će se sutra, sa početkom u 10:00 sati, održati mirni protest ispred Federalnog ministarstva zdravstva (zgrada Higijenskog zavoda, Maršala Tita 9) u Sarajevu, poručila je ovo grupa pacijenata klinike Northwestern Medical Center, čiji se embrioni i biološki materijal već duže od osam mjeseci nalaze bez adekvatnog stručnog nadzora.

    ADVERTISEMENT

    Povod za okupljanje je, kako su naveli, svjesno neprovođenje rješenja Općinskog suda u Sarajevu od 18.06.2026. godine, kojim je određena hitna privremena mjera osiguranja. Ovom mjerom se Federalnom ministarstvu zdravstva nalaže:


    - Neprekidno stručno čuvanje biološkog materijala u propisanim kriouslovima


    - Osiguranje potrebnih količina tekućeg azota i njegovo dopunjavanje o trošku Ministarstva


    - Hitno imenovanje stručnog lica koje će vršiti sve neophodne radnje na očuvanju materijala


    Planirano je da pacijenti na samom početku, u trajanju od 5 do 10 minuta, simboličnim performansom privuku pažnju odgovornih u Ministarstvu, nakon čega će prisutni građani i pacijenti dati izjave za medije.


    Učesnici protesta će biti obučeni u crno, što predstavlja simboličan čin "sahranjivanja" 500 potencijalnih živih bića koja su trenutno zarobljena u prostorijama zatvorene klinike. Zbog nedostatka azota u spremnicima i apsolutne pasivnosti nadležnih, ovim embrionima svakog sekunda prijeti rizik od trajnog uništenja.


    Situacija je postala alarmantna nakon što je federalni zdravstveni inspektor – koji je do sada bio jedina osoba koja je vodila računa o materijalu – 19. juna 2026. godine otišao u penziju.


    Općinski sud u Sarajevu u svom rješenju jasno navodi da su pacijenti, usljed zabrane rada klinike i nepostupanja Federalnog ministarstva zdravstva, dovedeni u situaciju u kojoj će njihovi embrioni, polne ćelije i tkiva izumrijeti. Sud naglašava da se time direktno krše njihova ustavna prava, kao i prava garantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.


    "Ukoliko navedene radnje ne budu hitno poduzete, nastupit će katastrofalna i nenadoknadiva šteta – trajno propadanje materijala, čime se pacijentima zauvijek oduzima pravo na roditeljstvo. Nepostupanjem Ministarstva direktno se poništavaju i svi dosadašnji napori inspektorata koji su uspijevali očuvati ovaj biološki materijal", stoji u rješenju Suda.

    Možda će vam se svidjeti