Vršilac dužnosti direktora "Puteva RS" Miroslav Janković izjavio je da je, prema dosadašnjim nalazima stručnih timova, sigurnije i bolje izgraditi novu konstrukciju nadvožnjaka u Gradišci nego sanirati postojeći objekat koji se urušio 19. maja.
Kako je naveo, nakon urušavanja dijela pješačke staze na jednom od nadvožnjaka izvršena su ispitivanja konstrukcije probnim opterećenjem, pri čemu je utvrđeno da se objekat nalazi na granici nosivosti.
„Po onome što smo vizuelno vidjeli na samoj lokaciji, vjerovatno će morati doći do rušenja tog nadvožnjaka gdje se urušila pješačka staza. Mislim da je sigurnije i bolje da uradimo novu konstrukciju, novi nadvožnjak, kako bismo na kvalitetan način mogli da pustimo saobraćaj“, rekao je Janković za RTRS.
On je istakao da će konačna odluka biti donesena nakon izrade projektne dokumentacije i dodatnih ispitivanja konstrukcije, uključujući analize koje će pokazati stvarno stanje betona i mogućnost eventualne rekonstrukcije.
Prema njegovim riječima, u plan javnih nabavki već je uvrštena izrada projektne dokumentacije za sanaciju, odnosno rekonstrukciju oba nadvožnjaka, a stručne analize će pokazati da li je moguća obnova postojećeg objekta ili će biti neophodna njegova potpuna zamjena novim nadvožnjakom.
Janković je naglasio da je prioritet bezbjednost učesnika u saobraćaju, zbog čega će se izabrati rješenje koje može dugoročno da obezbijedi sigurno i nesmetano odvijanje saobraćaja preko mosta, tj. na graničnom prelazu Gradiška.
Podsjećamo, nakon oštećenja na starom mostu/nadvožnjaku, granični prelaz je izmješten na lokaciju kod novog mosta na Savi.