Zbog ozbiljnih bezbjednosnih rizika, nismo u mogućnosti da pošaljemo helikopter kako bi gasio požar na deponiji "Uborak" u Mostaru, poručeno je iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine za Euronews.
"Procjene su da nije sigurno, velika je vjerovatnoća da postoji mnogo neeksplodiranih sredstava, poput mina i slično", kazali su iz OS BiH.
Takođe, naglašavaju da su pripadnici snaga od juče na terenu i učestvuju saniranju požara.
"Pripadnici Artiljerijskog bataljona 4. pješadijske brigade Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, od juče su angažovani na gašenju požara na deponiji Uborak u gradu Mostaru. Pored vatrogasnih službi i drugih nadležnih institucija, pripadnici OS BiH pružili su značajnu podršku u obuzdavanju požara, s ciljem zaštite života ljudi i materijalnih dobara. Zbog neposredne blizine požarišta, djelovano je preventivno kako bi se spriječila eventualna ugroženost kasarne „Miralem Jugo“, što je zahtijevalo dodatne napore, visok stepen pripravnosti i kontinuirano angažiranje ljudskih i materijalnih resursa Oružanih snaga BiH. Oružane snage Bosne i Hercegovine ostaju u službi svih građana, spremne da pruže pomoć u kriznim situacijama i odgovore na sve izazove", kažu iz OS BiH.
Podsjećamo, požar na deponiji prijavljen je juče u 9.15 sati, a odmah po prijavi na teren je upućeno 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila.
Svi radnici deponije su evakuisani, a povrijeđenih nije bilo.
U početnim fazama gašenja učestvovali su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Hitne medicinske pomoći, te Oružanih snaga Bosne i Hercegovine sa pješadijom i cisternama, a podršku iz vazduha pružio je i "er traktor".
Zbog ozbiljnosti situacije donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće.
Nadležne službe, uključujući vatrogasce iz Mostara i Čapljine, medicinske ekipe i druge jedinice za zaštitu i spasavanje, nastavljaju da ulažu napore kako bi lokalizovale požar.