Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je danas da su se sve deponije u državi stavile na raspolaganje za privremeno preuzimanje otpada iz Mostara dok se ne nađe nova lokacija, a s obzirom da na deponiji Uborak već drugi dan traje veliki požar.
“Smeće neće ostati u gradu Mostaru, neće se privremeno odlagati, već će se ono odvoziti van Mostara”, rekao je Kordić i građane pozvao da kabasti otpad odlažu u reciklažnom dvorištu.
MUP istražuje uzrok požara, a prema riječima gradonačelnika Mostara, ono što je napravilo problem je neadekvatno zbrinjavanje velike količine otpada, a tvrdi da su “dobrim dijelom za to krive ekološke udruge koje godinama blokiraju bilo kakvu sanaciju deponije.”
“Šteta je već sada milionska, sve je uništeno. Angažirana je privatna firma koja će već danas poslati bagere koji će zasipati i zagušiti vatru jer voda je ne može ugasiti,” rekao je Kordić.
Kordić je pozvao medije da ne šire paniku i rekao je da se svakih sat vremena radi monitoring vazduha u Mostaru. Takođe je rekao da je mogućnost od eksplozije metana vrlo mala.