Na zajedničkoj vanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Grada Mostar i Županijskog štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona, održanoj sinoć, donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće izazvane velikim požarom koji je zahvatio javno preduzeće JP Deponija. Požar je i dalje aktivan, a na terenu su angažovane sve raspoložive vatrogasne, civilne i spasilačke snage, dok nadležne službe upozoravaju da je Mostar jutros obavijen gustim dimom i izmaglicom te da je kvalitet zraka ocijenjen kao vrlo zagađen.
Požar na deponiji i dalje je aktivan, a na terenu su angažovane sve raspoložive snage, rečeno je jutros iz Profesionalne vatrogasne postrojbe (PVP) Mostar.
Kako navode, zahvaćeno se područje ne širi, no s požarišta se i dalje širi veliki dim.
Jutros se Mostar probudio obavijen izmaglicom uz jak miris paljevine. Prema posljednjim informacijama o kvalitetu vazduha s mjernih stanica Federalnog hidrometeorošlog zavoda, vazduh u Mostaru je vrlo zagađen.
Požar na mostarskoj deponiji izbio je u ponedjeljak ujutro oko 9 sati, nakon čega se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu.
Iz Operativnog centra Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a saopšteno je jutros kako nadležne službe civilne zaštite, vatrogasne jedinice, medicinske službe, vazduhoplovi (air tractori), Oružane snage BiH te ostale službe zaštite i spašavanja kontinuirano preduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji požara i sanaciji njegovih posljedica.
Juče je na području Grada Mostara proglašeno vanredno stanje.