Onkološki pacijenti s područja Tuzlanskog kantona od danas više ne moraju putovati u druge gradove zbog osnovne zdravstvene usluge.
Nakon više mjeseci čekanja, Klinika za onkologiju i radioterapiju UKC-a Tuzla zvanično je pustila u rad novi linearni akcelerator. Riječ je o ključnom uređaju za savremeno zračno liječenje raka.
Agonija onkoloških pacijenata trajala je pune dvije godine. Zbog dotrajale i pokvarene opreme, brojni pacijenti su u proteklim godinama bili primorani putovati u Sarajevo, Mostar, Banja Luku kako bi primili neophodnu terapiju, što je za mnoge predstavljalo dodatni fizički, emocionalni i finansijski teret.
Direktor UKC-a Tuzla profesor dr. Šekib Umihanić rekao je da više od 100 pacijenata čeka na radioterapiju u Kantonalnoj bolnicu Zenica, a oko 20 pacijenata, u Kliničkom centar Univerziteta u Sarajevu, dok za Klinički bolnicu Mostar nema liste čekanja.
"Po protokolu zračenje mora biti nastavljeno tamo gdje je započeto. Svi slučajevi koji nisu ušli u proceduru u drugim centrima moći će da se zrače kod nas. Otkako aparat za radioterapiju ne radi u UKC-u Tuzla 1.407 pacijenata išlo je na liječenje u druge zdravstvene ustanove u BiH", rekao je dr. Umihanić.
"Naš plan je da nabavka i drugog linearnog akceleratora, koji će biti postavljen u neposrednoj blizni postojećeg. Ovo je rezultat planskih aktivnosti na organizaciji Klinike za onkologiju. Ranije smo otvrorili dnevnu bolnicu Klinike za onkologiju, uredili smo da svi onkološki pacijenti budu pod jednom krovu, a sada imamo sve povezano u jednu funkcionalnu cjelinu", izjavio je prof. dr. Šekib Umihanić, direktor UKC-a Tuzla.
Nabavka linearnog akceleratora i prateće opreme ostvarena kroz provedenu tendersku proceduru i ugovor između UKC-a Tuzla i kompanije Inel-Med d.o.o. Mostar, ukupne vrijednosti 8.499.008 KM.
Van upotrebe od 2023.
Podsjećamo, aparati za radioterapiju u UKC-u Tuzla su van upotrebe od februara 2023. godine kada je njihov rad zabranila Regulatorna agencija za nuklearnu i radijacijsku sigurnost BiH. Nakon žalbenih postupaka, pala su tri tendera o odabiru najpovoljnijeg ponuđača za kupovinu aparata.
Nakon toga je UKC Tuzla objavio obavijest o nabavci akceleratora procijenjene vrijednosti 8,5 miliona KM bez PDV-a i to je bio četvrti tender za njegovu nabavku. Nakon provedenog postupka i žalbi, UKC je iste odbacio i započeo nabavku aparata.
Početkom oktobra prošle godine potpisan je ugovor o nabavci akceleratora, CT simulatora i sistema za planiranje u radioterapiji i fantoma, a novi linearni akcelerator isporučen je UKC-u Tuzla početkom januara ove godine
Ugradnjom novog linearnog akceleratora, UKC Tuzla ulazi u red ustanova koje pacijentima nude cjelovitu onkološku skrb unutar svog kantona. Očekuje se da će se kapaciteti liječenja dodatno proširiti u narednim mjesecima.
Ova investicija nije samo tehnološki napredak — ona predstavlja obnovu povjerenja u zdravstveni sistem. Onkološki pacijenti sada imaju jednu brigu manje. I dok borba s bolešću ostaje teška, barem put do terapije postaje kraći i dostojanstveniji.
Tužilaštvo TK o istrazi
Dok na UKC Tuzla traje svečanost, istraga o mogućim nezakonitostima prilikom nabavke linearnog akceleratora u UKC-u Tuzla ušla je u završnu fazu, potvrđeno je iz Tužilaštva TK za Euronews BiH.
"Istraga koju vodi Kantonalno tužlaštvo Tuzlanskog kantona, vezana za nabavku linearnog akceleratora u UKC-u Tuzla, je u završnoj fazi i u skorije vrijeme će biti donesena tužilačka odluka u predmetu. Istraga je otvorena protiv bivšeg drektora UKC Tuzla i pomočnika direktora za sestrinstvo. Radi zaštite interesa istrage, do donošenja tužilačke odluke, nismo u mogućnosti iznositi više infromacija o radu na predmetu", rečeno je iz Tužilaštva TK za Euronews BiH.
Krajem maja prošle godine, na prijedlog Tužilaštva TK i po naredbi Kantonalnog suda Tuzla izvršeni su pretresi u prostorijama UKC-a Tuzla gdje je izuzeta tenderska dokumentacija i drugi materijali vezani za nabavku linearnog akceleratora u UKC-a Tuzla.
Istraga je pokrenuta kako bi se utvrdilo je li bilo pogodovanja određenim ponuđačima te jesu li odgovorne osobe koje su tada upravljale kliničkim centrom zloupotrijebile svoj položaj s obzirom na to da je agonija sa nabavkom predugo trajala, a tender je obaran nekoliko puta, sve preko leđa onkoloških pacijenata.
Podsjećamo, u tom periodu na čelu UKC-a bio je Denijal Tulumović, a pomoćnik direktora za sestrinstvo Šefik Husić. Ranije su i Tulumović i Husić kazali da su sve radili po zakonu i da se ne plaše tužilačke odluke, no šta je zapravo pozadina nabavke o kojoj je govorila cijela država, pokazat će istraga koja je trajala skoro godinu.