Danas kada je trebao započeti dvodnevni bojkot trgovina, mnogi građani su i dalje obavljali svoje kupovine, ignorirajući pozive da se suzdrže od odlaska u trgovine.
U Sarajevu je poziv na bojkot trgovina izazvao podijeljena mišljenja, a reakcije građana bile su raznolike. Slično tome, u Republici Srpskoj bojkot nije naišao na veći odaziv, a trgovine su nastavile s normalnim radom, uz uobičajene gužve.
Jedan dio građana Sarajeva odlučno podržava bojkot trgovina, smatrajući da je to jedini način da se suoče s visokim cijenama koje opterećuju njihove budžete.
Jedan dio građana Sarajeva odlučno podržava bojkot trgovina (Izvor: Euronews.ba)
Elmir Genjac iz Sarajeva za Euronews BiH kazao je:
"Mi smo za bojkot domaćih trgovačkih lanaca, koji nas deru visokim cijenama i nadamo se da će bojkot uroditi plodom protiv visokih cijena".
Elmir Genjac - građanin Sarajeva (Izvor: Euronews.ba)
Sličan stav ima i Nezira Gušić koja dodaje:
"Treba bojkotovati itekako, u odnosu na naše plate, treba. Moj sin živi u Beču, kaže da su ovdje neke stvari mnogo skuplje nego u Beču".
Danijela Šobo nam je kazala da također podržava bojkot.
"Smatram da je došlo vrijeme za ozbiljan društveni i ekonomski preokret. Ovaj bojkot nije samo čin protesta, već i snažna poruka da građani imaju moć da utječu na promjene koje su nužne za našu budućnost. Ne možemo više prihvatiti sistem koji nas marginalizuje i blokira naš napredak. Krajnje je vrijeme da preuzmemo odgovornost za vlastitu sudbinu i zajedno radimo na izgradnji pravednijeg i stabilnijeg društva", istakla je Šobo.
Daniela Šobo (Izvor: Euronews.ba)
Iako su svijest i podrška bojkotu prisutni, vjerovanje da će to dovesti do stvarnih promjena je duboko ukorijenjeno kod onih koji smatraju da se jedino kolektivnim naporima može utjecati na trgovačke lance.
Podrška bojkota
Mladi programer iz Sarajeva kazao je da je i prošli put podržao bojkot.
"Za bojkot sam, prošli petak sam se držao bojkota, držat ću se opet. Nisu to velike promjene za ove trgovačke lance, ali ako ovo bude išlo ozbiljnije vjerujem da će se onda moći doći do neke promjene“.
Ove izjave potvrđuju da postoji značajan broj onih koji, unatoč teškoćama, vjeruju da bojkot može donijeti promjene u cjenovnoj politici.
Dok jedan dio građana Sarajeva podržava bojkot zbog visokih cijena, mnogi su, kako kažu, bili prisiljeni da obave kupovinu.
"Danas ne bojkotujemo, zato što smo bili na službenom putu, pa nam trebaju neke stvari, inače podržavamo bojkot, ali smatramo da se tim ne može nešto postići", izjavila je jedna stanovnica glavnog grada BiH.
Slična situacija bila je i sa drugom građankom koja je istakla:
"Smatram da se ovim bojkotom može nešto riješiti, da se mora nešto riješiti, evo u ovu malu kesu proizvoda platila sam 60 KM, a kupovinu sam obavila jer su mi došli gosti".
Ove izjave odražavaju dilemu građana koji podržavaju akciju, ali zbog svakodnevnih i nepredvidivih potreba nisu u mogućnosti suzdržati se od kupovine.
Kupovina uprkos bojkotu (Izvor: Euronews.ba)
Iako su neki građani potvrdili da podržavaju bojkot i smanjenje cijena, slike s terena govore drugačije.
U većini sarajevskih tržnih centara i trgovina, redovi na kasama nisu se značajno smanjili.
Kupovina uprkos bojkotu (Izvor: Euronews.ba)
Kupci su nastavili s obavljanjem svojih svakodnevnih kupovina, a trgovci nisu primijetili nikakve značajnije promjene u broju posjetitelja.
Iako su mnogi izjavili da su svjesni visokih cijena i nezadovoljni situacijom, nisu bili voljni potpuno se odreći kupovine, posebno kada su u pitanju nužne namirnice.
Ovakva slika s terena ukazuje na to da je bojkot, barem u glavnim trgovačkim zonama Sarajeva, imao manji uticaj nego što se očekivalo.
"Stanje na terenu" govori da u RS bojkota nema
U Republici Srpskoj danas bojkota trgovina nema. Naša ekipa obišla je nekoliko velkih marketa. U prilog tome govore i redovi na kasama.
Gužva na kasi u jednom od banjalučkih marketa (Izvor: Euronews BiH)
Trgovkinja u jednom od banjalučkih marketa kaže da je i ovo jutro "uobičajeno".
"Još je rano. Najviše kupuju penzioneri i školarci," kazala je.
Na naše pitanje, da li je upućena u današnji bojkot odgovara:
"Čula sam da se goovrio da je trebao biti ponovo, ali ne znam kada. Za prošli sam znala, za ovaj ne''.
Pitali smo i kupce, da li su upućeni u današnji bojkot?
''Nisam, ne'', riječi su Jovane koja je, kako tvrdi, prošli put podržala bojkot.
Jutros već iza deset časova, obavila je svoju današnju kupovinu.
"Kupila sam dva pileća filea, krompir i saltu koju sam platila deset KM,'' kaže ona.
Na pitanje, da li je to mnogo novca, kartko je odgovorila: "preskupo je".
Slično stanje širom BiH
Dakle građani Bosne i Hercegovine iako su manje više čuli za bojkot trgovina danas se u većini njemu nisu odazvali, a to potvrđuju fotografije iz tržnih centara.
Slične poruke mogli smo čitati i na Facebook grupi koja je i pokrenula bojkot u BiH.
Tako građani iz Čapljine javljaju da je stanje na terenu kao da ne postoji poziv na bojkot, te da su trgovine u većini slučajeva pune.
"Čapljina, nula, pun Robot, Konzum", navedeno je.
Slično je zabilježeno danas i u Zenici.
"U Zenici se normalno kupuje, puni marketi i tržni centri kao normalnim danima", poruka je jednog od stanovnika ovog bh. grada
Identične poruke stizale su tokom dana i iz Doboja, Visokog, Tuzle, Cazina ali i drugih gradova.
Ipak, mora se naglasiti da jedan dio građana odazvao se ovom pozivu, a ostaje da se vidi koja će biti budućnost ove ideje koja je u BiH pokrenuta nakon uspješnog bojkota trgovina u Hrvatskoj.