Blokadama saobraćajnica i bukom u više crnogorskih gradova, građani su 7. februara ponovo tražili smjenu čelnika bezbjednosnog sektora zbog propusta na dan masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, u kojem je stradalo 13 osoba.
Protestne blokade trajale su simboličnih 23 minuta, za 23 žrtve ubijene na Cetinju u posljednje dvije i po godine.
"Dok 23 života odjekuju u tišini, mi blokiramo da se čuje", poručeno je sa jednog od transparenata u Podgorici.
Skandiralo se i "Foteljaši", "Bečići-Vučiću", "Studenti vam nijesu OKG", "Vidiš li nas dobro Danilo, Danilo", "Ostavke"...
Kako su naveli organizatori, ovo je poslednja blokada ove sedmice, piše Radio Slobodna Evropa.
"Od ponedjeljka slijede nove aktivnosti o kojima ćemo vas informisati".
Protesti se iz Podgorice proširili i na druge gradove
Nezadovoljni građani počeli su sa protestima početkom januara. Studentska grupa "Kamo śutra" organizovala je četiri protesta u Podgorici, zahtijevajući smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost Alekse Bečića.
S obzirom na to da Vlada do 1. februara nije ispunila njihove zahtjeve, studenti su odlučili da radikalizuju proteste i od 3. februara svakodnevno blokiraju jednu gradsku saobraćajnicu u Podgorici.
Podrška im od prije tri dana stiže i iz drugih crnogorskih gradova, gdje građani istovremeno s podgoričkim studentima blokiraju saobraćajnice u 17 sati i 26 minuta – simbolično, u vrijeme kada su ubijene prve žrtve na Cetinju.
Na Cetinju, u kojem su se masovna ubistva dogodila građani su na Kruševom ždrijelu privremeno blokirali saobraćaj. Saobraćajnice su 7. februara blokirali i građani Budve, Bara, Kotora i Nikšića.
Iz studentskog kolektiva "Kamo śutra" pozdravili su podršku iz drugih gradova, istakavši da sami organizuju blokade samo u Podgorici.
Kako su kazali, građanske inicijative u drugim mjestima podržavaju sve dok "nisu partijski skupovi".
Podrška iz civilnog sektora: Formiran plenum NVO
U isto vrijeme sa blokadom koju je organizovala grupa "Kamo śutra" i predstavnici dvadesetak nevladinih organizacija blokirali su raskrsnicu u centru Podgorice.
Prije blokade održali su plenum na kojem su studentima ponudili pomoć u protestima - logističku i pravnu, kao i koordinisanje aktivnostima.
"Plenumsko organizovanje daće vjetar u leđa studentima i pojačati pritisak na institucije. U brojnosti je naša moć", naveli su iz Spektre.
I Vijeće Fakulteta dramskih umjetnosti podržalo je zahtjeve studenata iz grupe "Kamo śutra", naglašavajući da je njihova dužnost da podrže studente u borbi za odgovorno društvo.
"Izražavamo solidarnost sa lokalnom zajednicom i pridružujemo se traženju pune odgovornosti za tragične događaje. Ovakvi protesti važni su za razvoj društvene empatije i zastupanje javnog interesa".
Podršku studentima su prethodno dali brojni profesori, kulturni stvaraoci, sportisti, građanski aktivisti.
Vladajuće Demokrate, iz čijih redova dolaze Šaranović i Bečić, optužile su ranije studente da su protesti politički instruisani i da iza njih stoje kriminalni klanovi i strukture bliske Milu Đukanoviću, bivšem lideru opozicione Demokratske partije socijalista, koja je do 2020. bila na vlasti.
Neformalna grupa "Kamo śutra" odbacila je ove tvrdnje.
Studenti su do 1. februara zahtijevali ostavke ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade, a nakon što su ignorisani, zatražili su od premijera Milojka Spajića da ih smijeni.
Spajić je odbio taj zahtjev, navodeći da će "članovi Vlade biti podložni promjeni tek nakon evaluacije rada i detaljne analize učinka".
Policija je u vrijeme ubistava gotovo šest sati tragala za Acom Martinovićem, koji je počinio samoubistvo nakon što je na više lokacija u gradu usmrtio 13 osoba.
Tokom potrage, policija je u više navrata davala netačne i zakašnjele informacije.
Samo za podatke o broju žrtava u gradu od 15.000 stanovnika, trebalo im je osam sati.