Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

WHO: U svijetu prošle godine zabilježeno 10,3 miliona slučajeva morbila

    Trumpova administracija započela demontažu USAID-a: Hiljade zaposlenika suočene s prisilnim odlaskom i pravnim izazovima

    USAID (Izvor: AP Photo/J. Scott Applewhite)
    AP, Euronews.ba
    Objavljeno

    U petak su započeli prisilni odlasci hiljade zaposlenika Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), što je početak brze i kontroverzne demontaže ove ključne agencije za inozemnu pomoć.

    ADVERTISEMENT

    Ovaj potez, koji provodi nova administracija predsjednika Donalda Trumpa, izazvao je žestoke reakcije i pravne korake zaposleničkih udruga, koje su se obratile saveznim sudovima kako bi pokušale poništiti odluku koja prijeti uništenju šest desetljeća starih programa USAID-a, piše Associated Press.


    Trumpova administracija odlučila je smanjiti broj zaposlenika agencije, ostavljajući samo mali broj radnika kako bi nastavili nekoliko životno važnih programa.


    Ovaj nagli rez u međunarodnim programima pomoći naišao je na otpor, dok su dužnosnici State Departmenta pozvali administraciju da dopusti većem broju radnika da ostanu na pozicijama barem privremeno.


    Vlada je objavila da će zaposlenici koji nisu izuzeti iz smanjenja morati napustiti svoje poslove u inozemstvu u roku od 30 dana, uz pokrivene troškove povratka.


    Međutim, brojni radnici suočavaju se s nesigurnošću, jer bi oni koji ostanu duže od tog perioda morali sami snositi troškove, osim ako ne dobiju posebna oslobađanja.


    Trumpova administracija, zajedno s milijarderskim saveznikom Elonom Muskom, koji predvodi napore za smanjenje vladine potrošnje, dugo je ciljala USAID i mnoge druge vladine programe.


    Do sada su smanjenja i zamrzavanje finansiranja doveli do ozbiljnog opadanja aktivnosti agencije, dok mnogi zakoni i demokrate nazivaju ove poteze nezakonitim bez odobrenja Kongresa.


    Američka udruga vanjskih poslova i Američka federacija vladinih zaposlenika podnijele su tužbu u kojoj traže da savezni sud naloži ponovno otvaranje USAID-a, vraćanje radnika na posao i obnovu finansiranja.


    U tužbi se ističe da odluke koje donosi administracija imaju katastrofalne posljedice, ne samo za radnike, već i za milione ljudi diljem svijeta, te za američke nacionalne interese.

    Možda će vam se svidjeti