CNN-ov izvještaj pod nazivom "CNN-ova reporterka dokumentuje šokantan trenutak pronalaska zatvorenika u tajnom sirijskom zatvoru", objavljen 12. decembra, izazvao je veliku pažnju širom svijeta, ali iz pogrešnih razloga, prenosi Washington Post.
Video izvještaj, koji je podijeljen na CNN-ovoj web stranici, YouTube kanalu i platformi X, prikazuje dopisnicu Clarissu Ward kako prolazi kroz, kako se čini, tajni zatvor u Damasku. U pratnji naoružanog muškarca, navodno člana opozicijskih snaga, Ward ulazi u ćeliju gdje pronalazi muškarca koji se predstavio kao Adel Gharbal, stanovnik Homsa.
Gharbal je tvrdio da je uhapšen prije tri mjeseca, nakon što su vlasti pregledale njegov telefon, te da je kasnije prebačen u Damask. Kako je naveo, proveo je 90 dana u samici, u potpunom mraku. CNN je prenio da se taj transfer dogodio tri dana prije nego što je svrgnut režim Bashara al-Assada.
Tko je zapravo Adel Gharbal?
Iako je Ward navodno bila u Damasku u potrazi za nestalim američkim novinarom Austinom Ticeom, mnogi su posumnjali u autentičnost ovog otkrića.
Unatoč tvrdnji da tri mjeseca nije vidio sunčevu svjetlost, Gharbal nije pokazivao nikakve fizičke reakcije na dnevnu svjetlost, poput žmirkanja ili treptanja, što bi se očekivalo od osobe koja je toliko dugo bila u mraku. Naprotiv, djelovao je veselo, gledajući izravno u nebo.
Osim toga, bio je čist, uredan i u dobrom fizičkom stanju, bez znakova neuhranjenosti ili zlostavljanja – što se rijetko povezuje sa zatvorenicima iz sirijskih zatvora.
Nezavisna organizacija za provjeru činjenica, Verify-Sy, pokrenula je vlastitu istragu kako bi potvrdila identitet čovjeka iz izvještaja. Prema njihovim saznanjima, javni zapisi nisu pružili nikakve informacije o osobi po imenu Adel Gharbal.
Daljnje istraživanje u Homsu otkrilo je da je muškarac iz izvještaja zapravo Salama Mohammad Salama, poznat pod nadimkom "Abu Hamza". Salama je bivši poručnik Sirijske vojne obavještajne službe, zloglasan u Homsu, posebno u naselju al-Bayyada. Stanovnici su ga identifikovali kao osobu povezanu s brojnim slučajevima zlostavljanja, iznuda i prisilnog vrbovanja civila za doušnike, piše Jutarnji list.
Svjedočanstva bivših zatvorenika i stanovnika navode da je Salama sudjelovao u vojnim operacijama u Homsu 2014. godine, provodio proizvoljna hapšenja te mučio mladiće koji nisu mogli platiti mito.
Nakon Assadova pada, Salama je navodno pokušao prikazati sebe kao žrtvu, tvrdeći da je bio prisiljen počiniti zločine. Također je izbrisao svoje profile na društvenim mrežama i promijenio telefonski broj kako bi prikrio svoju prošlost.
Verify-Sy otkriva da je Salama bio pritvoren u Damasku manje od mjesec dana, a ne 90 dana, kako je CNN naveo, te da je njegovo pritvaranje povezano s unutarašnjim sporom zbog raspodjele iznuđenog novca među vojnim činovnicima.
Propusti u CNN-ovom izvještaju
Kako piše Washington Post, CNN je potvrdio da ih je obmanuo muškarac prošle sedmice uz veliku pompu oslobođen iz sirijskog zatvora. Mnogi su, nakon toga, na društvenoj mreži X napali i novinarku Clarissu Ward, no mnogi su joj pružili i podršku.
Ward je jedna od najpoznatijih stranih dopisnica i lice CNN-a iz raznoraznih svjetskih ratnih žarišta.