Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Individualna ložišta nam zagađuju vazduh, građani nemaju novca za bolje energente

    S većom cijenom struje, slijede i nova poskupljenja?

    Korpa s namirnicama (Izvor: AP/Frank Augstein)
    Lejla Džin
    Objavljeno

    Od prvog januara, stižu novi računi za struju jer će njena cijena u Republici Srpskoj za kupce iz kategorije domaćinstava, biti povećana za 7,9 odsto.

    ADVERTISEMENT

    Ova odluka, najviše je zabrinula građane. Nova eventualna lančana poskupljenja, bila bi dodatni udar na životni standard građana.


    "Svjedoci smo prije dvije godine kada je poskupila električna energija i kada svi uopšteno energenti poskupljuju, da to sve izaziva lančanu reakciju. Najavljeno poskupljenje električne energije privredi od 10,5 odsto, biće izgovor za nova poskupljenja i uvijek se znatno više poskupljuje nego što je to samo poskupljenje električne energije", pojasnio je za Euronews BiH Zoran Petoš, projekt menadžera u Udruženju građana ''DON'' iz Prijedora.


    On ističe da je i poskupljenje na računu od pet ili šest maraka za penzionere mnogo, i to ne samo za penzionere već i ostale građane i potrošače.


    "Usljediće taj domino efekat ili lančana reakcija koja se uvijek desi. Doći će i do rasta inflacije samim tim cijena hrane i ostalih životnih namirnica kao i pekarskih proizvode. Kada poskupi gorivo, imali smo lančane reakcije, a kada pojeftini nismo imali u suprotom smjeru. Tako će se desiti nažalost i sada. Potrošačka korpa je jako visoka koju plate ne mogu da pokriju, tako da ćemo tek vidjeti šta nam donosi sljedeća godina", smatra Petoš.


    Da su cijene života visoke, pokazuju i podaci.


    Sindikalnu potrošačka korpu prosječna neto plata je pokriva sa 53,83 odsto i za mjesec oktobar iznosi 2.638,10 KM.


    Ekonomisit kažu da povećanje nije značajno ali se ne može ni zanemariti.


    "Radi se o prosjeku od nekoliko maraka po računu kako su najavili zvaničnii. Sigurno da hoće dovesti do nekog oblika talasa poskupljenja, mada, za privredu ostaje ista cijena struje. U tom slučaju, ne bi bismo trebali da imamo veliki talas poskupljenja, nema razloga za to", mišljenje je ekonomiste Dragana Kajkuta.


    On podvlači da ako samo za privredu dođe do povećanja cijena elektirčne enrgije, jer samo na nivou domaćinstava ne bi trebalo da ima neki, kako je rekao, inflatorni udar.


    Ipak, svako poskupljenje pa i od nekoliko maraka, najviše osjete penzioneri.


    B. Todorović penzioner iz Banjaluke kaže kako ga ova vijest nije obradovala, naprotiv.


    "Zabrinut sam, cijene konstatno rastu i troškovi života. Teško je sve stići, a penzija je jedna i nedovoljna. Sva sreća pa se grijem na drva, inače, ne znam kako bih", kaže ovaj penzioner.


    Ni pristojan ručak danas se ne može napraviti bez 40-ak maraka, kažu penzioneri uz napomenu da su u većini slučajeva, njihove penzije minimlane.


    Prazan novčanik (Izvor: Pixabay)


    Naša sagovornica M. Srdić ima 71.godinu, i ovo jutro pazarila je, kaže, samo kilogram hljeba.


    "Skuham ručak pa muž i ja jedemo po nekoliko dana. Svako poskupljenje mene nasikira. Šta ću, moram živjeti", riječi su ove Banjalučanke.


    Podsjećamo, Regulatorna komisija je juče, 17. decembra, donijela odluku o poskupljenju na zahtjev Elektroprivrede Republike Srpske.


    Struja je ove godine u avgustu poskupila i u Federaciji BiH za deset odsto.

    Možda će vam se svidjeti

    Helikopter Ansat još uvijek nije isporučen Republici Srpskoj: Ruski proizvođač ga koristi za testiranje domaćih sistema?

    Potpisan ugovor od 126 miliona KM: Imat ćemo struje i nakon 2027. godine