Kineski predsjednik Xi Jinping završio je danas petodnevnu turneju po Jugoistočnoj Aziji, tokom koje je više puta slao poruke protiv protekcionizma i za regionalno jedinstvo, poručivši da je Peking bolji partner od Vašingtona usred tarifnog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Xi je danas u Kambodži okončao regionalnu turneju koja je započela u ponedjeljak u Vijetnamu, uz zaustavljanje u Maleziji sredinom sedmice.
Na svakoj destinaciji kineski predsjednik je pratio gotovo istu rutinu, neposredno prije dolaska objavio bi članak u lokalnim novinama, sastao se s liderima i potpisao desetine sporazuma o saradnji.
"Mislim da je ova posjeta poslužila za jačanje veza Pekinga s Jugoistočnom Azijom i slanje signala sigurnosti u neizvjesnim vremenima", rekao je za agenciju EFE politički ekspert sa Nacionalnog univerziteta Singapura Ja Ian Chong.
Analitičar naglašava da su sporazumi s Vijetnamom, Malezijom i Kambodžom prvenstveno bili memorandumi o razumijevanju, s ciljem da garantuju „spremnost Pekinga na saradnju“ s regionom.
Sporazumi su bili usmjereni na sektore poput vještačke inteligencije (AI), trgovine i transporta, u okviru saradnje na Pojasu i putu, strateškom infrastrukturnom planu Kine.
Kako navodi španska agencija, dugo planirano putovanje kineskog predsjednika poklopilo se s nestabilnostima koje je izazvao američki predsjednik Donald Trump, koji je samo nekoliko dana ranije suspendovao na 90 dana takozvane "recipročne" carine za zemlje koje imaju trgovinski suficit s Vašingtonom, osim za Kinu.
Trump je Kini uveo carine od 125 posto, a Jugoistočna Azija je bila jedan od najteže pogođenih regiona, dijelom zbog svoje uloge kao tranzitne tačke za kinesku robu u inostranstvu, naročito nakon carina koje je Trumpova administracija ranije uvela Pekingu.
Tokom posjete Vijetnamu, Xi je upozorio da bi trgovinski rat mogao narušiti globalni ekonomski poredak i pozvao na "zajedničko suprotstavljanje igrama moći", prenijela je kineska novinska agencija Xinhua.
Na svečanoj večeri u srijedu s premijerom Anwarom Ibrahimom, Xi je pozvao Aziju da se ujedini u borbi protiv protekcionizma.
U članku objavljenom u četvrtak u kambodžanskom listu Khmer Times, Xi je istakao potrebu zaštite „saradnje u lancima snabdijevanja“, upravo dok Vašington poziva Jugoistočnu Aziju da prekine ulogu posrednika Pekinga.
Iako je Xi svugdje dočekan s očekivanom pompom i ceremonijom, lideri poput Anwara posebno su pohvalili Kinu kao „pouzdanog i stabilnog“ partnera. No, region pribjegava pažljivom balansiranju kako ne bi otuđio nijednu stranu, ocjenjuje španska agencija.
Velikim dijelom zavisan od izvoza u Sjedinjene Države, region je istovremeno jačao veze s kineskim predsjednikom, s obzirom na to da je Kina njegov najveći trgovinski partner, dok pregovara s Vašingtonom o carinama koje bi mogle izazvati velike poremećaje u njihovim ekonomijama.
U slučaju Vijetnama i Kambodže, izvoz u SAD čini oko 30% i 25% njihovog BDP-a.
Malezija je, s druge strane, u 2024. godini izvezla robe u SAD u vrijednosti od 44 milijarde dolara, u poređenju s 41 milijardom dolara u Kinu.
Suočeni s ovim okolnostima, Xi i njegovi domaćini izbjegli su neka osjetljiva pitanja, uključujući teritorijalne sporove u Južnom kineskom moru i zabrinutosti zbog dampinga kineskih proizvoda.
„Pretpostavljam da su se svi složili da ne razgovaraju o najosjetljivijim pitanjima“, rekao je Chong za EFE.
Zaključio je da je posjeta prošla uspješno „kada je riječ o izgledu“, ali da još uvijek postoje teška pitanja koja treba riješiti.