Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Aerodromi širom Nejmačke pogođeni prekidom rada informacionih sistema

    Imovinski sektor Evrope u opasnosti? Više zemalja moglo bi slijediti primjer Španije

    Španija (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Francuska, Grčka i Portugal bi također mogle slijediti primjer Španije i potencijalno napraviti značajne promjene poreza na imovinu u nastojanju da se izbore sa svojom stambenom krizom i učine nekretnine pristupačnijim stanovnicima.

    ADVERTISEMENT

    Nakon što je Španija nedavno predložila 100 posto poreza na imovinu za kupce koji nisu iz EU, sve je veća zabrinutost da bi druge velike evropske zemlje poput Grčke, Francuske i Portugala mogle učiniti isto.


    Novo istraživanje stručnjaka za premještanje u "1st Move International" upozorilo je da bi ovaj scenario mogao imati veliki utjecaj na sektor nekretnina u EU, što bi, između ostalih, i britanskim kupcima otežalo kupovinu drugih kuća u inostranstvu.


    U 2024. godini, prema podacima "1st Move Internationala", Portugal, Španija, Francuska i Njemačka bile su neke od najpopularnijih destinacija za britanske kupce za preseljenje. Međutim, stroža ograničenja i rastući troškovi mogu potencijalno dovesti do pojave drugih povoljnih destinacija.


    Mike Harvey, generalni direktor u "1st Move International", rekao je u poruci: "Odluka Španije da nametne poreze stranim kupcima nekretnina postavila je značajan presedan, a druge zemlje sa visokim brojem turista poput Francuske, Grčke i Portugala sada razmatraju slične mjere.


    "Iako ove politike imaju za cilj rješavanje problema s nedostatkom stambenog prostora, mogle bi imati neželjene posljedice - utjecati na digitalne nomade, penzionere i međunarodne kupce koji doprinose lokalnoj ekonomiji."


    Kako bi potencijalni porez na imovinu od 100% mogao uticati na evropske ekonomije?


    Zemlje poput Francuske, Grčke i Portugala već se suočavaju sa eskalirajućim problemom prekomjernog turizma, koji je povisio cijene najma, što otežava lokalnim stanovnicima da pronađu pristupačan smještaj.


    Španija je također najavila da će njen program zlatnih viza biti okončan 3. aprila 2025. Španski program zlatnih viza, inače poznat kao program rezidentnosti putem investicija, omogućava stranim državljanima da legalno borave u Španiji u zamjenu za investiciju. Ova investicija se može izvršiti u imovinu, državne obveznice ili dionice kompanije.


    Program se uglavnom završava kako bi se uhvatio u koštac sa španskom stambenom krizom, kao i kako bi nekretnine učinile pristupačnijim za lokalno stanovništvo.


    Slično tome, Grčka, Portugal i Francuska također poduzimaju korake u rješavanju prekomjernog turizma, kao što je suzbijanje kratkoročnih iznajmljivanja, fokusiranje više na prakse održivog turizma i promoviranje manje popularnih i niskih turističkih destinacija.


    Međutim, ove zemlje se još uvijek u velikoj mjeri oslanjaju na turizam, kao i na strane investicije, posebno u sektoru nekretnina, kako bi ojačale svoje ekonomije. Kao takav, 100% porez na imovinu mogao bi imati dalekosežne posljedice po ekonomski rast, posebno ako se alternativni tokovi stvaranja prihoda i ulaganja ne razvijaju istovremeno.


    Harvey je rekao: "Porez od 100% na strane kupce mogao bi naštetiti konkurentnosti i ekonomskoj stabilnosti Grčke. Zemlja se već bori sa stambenim pritiscima zabranom novih dozvola za kratkoročni najam u ključnim područjima Atine. Dalje promjene bi mogle smanjiti ulaganja i utjecati i na tržište nekretnina i na lokalnu ekonomiju.


    "Francuski turizam doprinosi oko 9% BDP-a, sa 68,6 milijardi dolara (66,4 milijarde eura) u prihodima od turizma u 2023. – što je povećanje od 110% u odnosu na 2020. Dodatni porezi na strane kupce mogli bi opteretiti tržište, usporavajući ulaganja u nekretnine i turizam.


    Portugalski turizam doprinosi 15% BDP-a, dostižući 25,1 milijardu eura u 2023. sa predviđenim prihodom od 66,5 milijardi eura do 2034. Međutim, uvođenjem novih poreza na imovinu za strane kupce, ovaj rast bi mogao biti ugrožen".


    Gdje bi britanski kupci mogli krenuti dalje?


    S obzirom na to da popularne evropske destinacije za druge kuće sada bilježe povećane poreze i neizvjesnost troškova, nekoliko britanskih kupaca traži dalje u inostranstvu kako bi se preselili.


    Prema "1st Move Internationalu", između 2022. i 2024. godine, SAD, Australija, UAE, Kanada i Novi Zeland bile su glavne destinacije u koje su se Britanci preselili. Među ostalima su bili Kipar, Južna Afrika, Singapur, Saudijska Arabija i Kajmanska ostrva.


    Unosnije prilike za karijeru i zaradu, niži porezi, bolji kvalitet života i prirodni pejzaži bili su neki od pokretačkih faktora koji su Britance naveli da se presele. Niži troškovi života i nepostojanje jezičke barijere u nekoliko od ovih zemalja ih je također učinilo privlačnijim.


    Harvey je istakao: "Kipar postaje sve popularniji izbor za Britance koji žele da se presele. Naši interni podaci pokazuju da je bio 6. najtraženija destinacija između 2022. i 2024. Ostrvo nudi sjajan mediteranski stil života, sa sunčanim vremenom, pristupačnim životom i prijatnim okruženjem.


    "Sa poreskim olakšicama koje se široko govore na engleskom, i opuštenom, ali živahnom atmosferom, jasno je zašto Kipar postaje top destinacija za one koji traže živahni životni stil u inostranstvu."

    Možda će vam se svidjeti