Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), najvažnija i najopterećenija medicinska institucija u Bosni i Hercegovini, već više od godine dana traži svog generalnog direktora. Međutim, proces izbora, koji je trebao biti rutinski korak u poboljšanju upravljanja, pretvorio se u politički i pravni labirint.
Iako su kandidati bili rangirani, nijedan nije dobio potrebnu većinu pa je KCUS i dalje bez čelnika, što izaziva zabrinutost među zaposlenicima, pacijentima i svim onima koji ovise o ovom zdravstvenom sistemu.
KCUS (Izvor: KCUS)
Proces bez kraja
Konkurs za izbor generalnog direktora KCUS-a pokrenut je još prije više od godinu dana, međutim, čitav proces, umjesto da se dovede do kraja, stvorio je dodatne probleme unutar institucije.
Na posljednjem sastanku Upravnog odbora, usprkos tome što su kandidati, dr. Mekić i dr. Alen Pilav, rangirani među prvima, nijedan od njih nije uspio prikupiti potrebnu većinu glasova za imenovanje.
Pokušaj smirivanja situacije kroz usvajanje kandidature dr. Ismeta Gavrankapetanovića, prethodno podržane, također je naišao na prepreke jer ministar zdravstva nije odobrio njegov izbor.
S obzirom na to da nije postojala dovoljna volja za konsenzusom, proces je zakazao. Šutnja koja je uslijedila samo je produbila političku i organizacijsku nesigurnost.
Zaposleni i stručnjaci KCUS-a sada čekaju novi konkurs, ali postavlja se pitanje – što ako ni tada ne dođe do imenovanja novog direktora?
Kako će Klinički centar funkcionirati bez osobe koja bi bila odgovorna za donošenje ključnih odluka i upravljanje ovako kompleksnom ustanovom?
Jasmin Šutković član Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu za Euronews BiH objašnjava zašto nijedan od kandidata nije dobio podršku.
"Na posljednjoj sjednici, pokušali smo završiti, kako bi se reklo, enigmu, odnosno omogućiti kandidatima da se žale ili tuže. Predloženo je da se ukine prvobitna odluka o imenovanju dr. Ismeta Gavrankapetanovića, koja je bila poslana ministru. Kao što znate, ministar je odbio dati saglasnost. Ta odluka bila je na dnevnom redu Pravnog odbora i trebala je biti izglasana, što je i učinjeno sa šest glasova, što znači da je postojala većina za poništavanje njegovog imenovanja i nastavak procedure, ali to se nije desilo," objašnjava Šutković.
Jasmin Šutković (Izvor: Jasmin Šutković/facebook)
Dodaje da daljnja procedura podrazumijevala je novo rangiranje kandidata prema pravilnicima i pravilnoj proceduri.
"To su bili dr. Mekić i dr. Pilav. Dr. Pilav bio je na drugom mjestu, dr. Mekić na trećem. Stavilo se na glasanje da ide dr. Pilav kao novi prijedlog ministra na saglasnost, međutim, dr. Pilav nije imao potrebnu većinu od šest glasova, već samo pet. Zatim se stavilo na glasanje trećeg kandidata, međutim ni treći kandidat nije imao potrebnu većinu, čak ni za ponavljanje glasova", pojasnio je Šutković.
Ko se sada može prijaviti?
Sada procedura ide prema novom konkursu. Sa posljednjim pokušajem da se izabre direktor, završaena je konkursna procedura. Što znači da konkurs nije poništen, nego jednostavno nije izabran kandidat.
Ako ni Pilav ni Mekić, ko je onda na redu? Prema informacijama koje smo dobili, mogu se prijaviti svi, osim dr. Ismeta Gavrankapetanovića.
"Opet, ponavljam, nisam siguran zašto se to odnosi samo na njega, ali konkurs nije poništen, samo nismo izabrali kandidata. Tehnički gledano, tu postoji neki nedostatak u procesu. Bilo je očito da se ovdje pojavila velika nesuglasica među određenim članovima Upravnog odbora, jer smo, s jedne strane, glasali za imenovanje dr. Ismeta Gavrankapetanovića, a s druge strane, nismo podržali nijednog od predloženih kandidata. Ja sam naravno bio protiv tih odluka, ali to je trenutno stanje", kaže Šutković.
Mekić, Gavrankapetanović i Pilav (Copyright: Euronews)
Dugovi, nesređeni odnosi i stagnacija
Za vrijeme ovog nestabilnog razdoblja, koje traje već duže od godinu dana, KCUS se suočava s ozbiljnim problemima, koji nisu samo političke, već i organizacijske i finansijske prirode.
Dugovanja koja se vuku godinama, prema podacima sindikata, dosežu nekoliko miliona eura.
Sindikat KCUS-a ranije je upozoravao na nevjerovatnu situaciju u kojoj se nalazi, ističući da zaposlenici nemaju uvid u finansijsku situaciju i poslovanje institucije.
Pojedini zaposlenici, koji su proteklih godina radili pod velikim stresom i naporima, sada s pravom traže odgovornost, transparentnost i konkretne promjene.
Između ostalog, zahtijevaju i usklađivanje Pravilnika o radu s Kolektivnim ugovorom, koji bi trebao regulirati radna prava i uvjete.
"Zaposleni u KCUS-u nemaju stabilnost, nemaju sigurnost, niti znaju što ih čeka u sljedećem koraku. Kada su stalni menadžment i jasna vizija u pitanju, to je postalo pitanje života i smrti za samu instituciju“, izjavio je Edin Kulovac, predsjednik sindikata, ističući potrebu za stalnim upravljačkim tijelom, a ne privremenim rješenjima.
Nadalje, nepostojanje stalnog menadžmenta i kontinuirano odugovlačenje sa zapošljavanjem i kadrovskim rješenjima stvorilo je ozbiljnu atmosferu nesigurnosti među zaposlenima.
Manjak adekvatnog rukovođenja rezultirao je lošim poslovnim praksama, a zaposlenici KCUS-a tvrde da je takvo stanje dovelo do pogoršanja radnih uvjeta i usluga koje se pružaju pacijentima.
Protest radnika KCUS-a, novembar 2024., (Izvor: Euronews)
Izetbegović: Politika u pozadini devastiranja KCUS-a
Bivša generalna direktorica Sebija Izetbegović optužuje političke strukture za razaranje institucije, tvrdeći da je nova vlast, koja je preuzela KCUS, u samo godinu dana uspjela uništiti mnoge pozitivne promjene koje su bile uvedene tokom njezina mandata.
"Nametnuta vlast je smijenila najbolji menadžment i postavila nesposobne osobe. Ovo je politički plijen, gdje se postavljaju podobni, a ne sposobni ljudi, dok pacijenti čekaju na preglede, a dugovanja rastu“, izjavila je Izetbegović, koja je, prema njenim riječima, naslijedila stabilnu instituciju koja je bila sposobna podmiriti svoje obaveze, dok je sada sve to dovedeno u pitanje.
Ona navodi konkretne primjere propusta, među kojima je najvidljiviji problem s nabavkom medicinske opreme, kao što je PET CT aparat, koji već duže vrijeme ne radi zbog proceduralnih problema. Ovo, kako ističe Izetbegović, direktno ugrožava pacijente, jer uređaj koji je ključan za dijagnostiku malignih bolesti, poput raka, nije u funkciji.
"Sistem je devastiran do te mjere da pacijenti, koji su u kritičnim stadijima bolesti, čekaju na preglede mjesecima, dok političke stranke nastavljaju svoje igre“, poručuje Izetbegović.
Političke igre i interesi – Opasnost za budućnost KCUS-a
Na ovoj tački se mora postaviti pitanje: koliko je politika odgovorna za sadašnje stanje KCUS-a?
Iako se čini da je najveći problem trenutne nesuglasice oko imenovanja direktora, stvarni uzrok možda leži dublje.
Postoje sumnje da interesne grupe, uključujući političke stranke, pokušavaju iskoristiti situaciju za ostvarivanje vlastite koristi.
Bilo da se radi o nabavkama, zapošljavanju ili upravljanju, jasno je da su političke igre na vrhu KCUS-a stvorile ozbiljne prepreke za profesionalizaciju i učinkovitost ove ključne zdravstvene ustanove.
"KCUS ima vršitelja dužnosti direktora, ali do kada to može trajati.. To je svakako pravna enigma. Mislim da se ovakva situacija nije dogodila u historiji Kliničkog centra. Vršitelj dužnosti ima sve ingerencije koje je imao stalni direktor, međutim ona se suočava s problemima u saradnji s predsjednikom Upravnog odbora i određenim članovima, koji donose ključne odluke. Osim toga, donošenje tih odluka izazvalo je određene kritike, iako nisu sve od njih loše", kaže Šutković.
Bez obzira na to što će donijeti sljedeći konkurs za izbor direktora, jasno je da će ključno biti smanjenje političkog utjecaja na odluke koje se tiču zdravstva.
Ako se to ne dogodi, KCUS bi mogao postati još jedan politički plijen, a pacijenti i zaposlenici još jednom žrtve neodgovornih vlasti.
"Sigurno postoje interesne grupe koje imaju koristi od trenutne situacije. Neke od tih grupa mogu biti političke prirode, a druge možda kompanije koje imaju interes da ostanu u povlaštenim pozicijama. To će se tek utvrditi. Ja sam nekoliko puta pokušao ohrabriti zaposlene da budu hrabriji, da iznesu svoja mišljenja i da javno kažu ko im prijeti, šta ih pogađa, ali, naravno, neki nemaju hrabrosti. Sve dok ne budemo imali hrabrosti da se suočimo s onim što govorimo javno i privatno, nećemo moći riješiti ove probleme. Ja sam uporno govorio i molio zaposlenike, kao što je to bio slučaj s očnom klinikom, da prijave probleme i da iznesu svoje stavove službeno. I kada su to učinili, došlo je do pokretanja procesa", podsjeća Šutković i upozorava aktualnu vlast, ukoliko nastave s ovim nemarom, građani će ih na narednim izborima sigurno kazniti.
Izbor novog direktora – Zadnja šansa za stabiliziranje KCUS-a?
Bez obzira na političke nesuglasice, realnost je da bi izbor novog direktora mogao biti posljednja šansa za stabilizaciju KCUS-a.
Novo rukovodstvo mora donijeti odluke koje će obnoviti povjerenje, osigurati resurse i stvoriti uvjete za normalno poslovanje.
Odluka koja slijedi ne utječe samo na zaposlene, već i na svakog pacijenta koji ovisi o ovoj ustanovi.